banner39

Irak'ın Bucca Cezaevinde İsyan

Ebu Gureyb'in ardından işkence skandallarının ayyuka çıktığı Irak'ın güneyindeki Bucca cezaevinde mahkumlar isyan çıkardı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ın Bucca Cezaevinde İsyan

Irak`ın güneyindeki Amerikan gözaltı merkezi Bucca kampında bir mahkumun öldürülmesinin ardından mahkumların ayaklandığı belirtildi. Ayaklanmanın nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak Amerikan ordusu, bir mahkumun diğer mahkumlar tarafından öldürülmesinden sonra olayların çıktığını ve olaylar sırasında 12 kişinin yaralandığını öne sürdü.

Açıklamada, gardiyanların durumu kontrol altına aldığı ve yaralanan 12 mahkumun tedavi edildiği kaydedildi. Şiddet olaylarının mahkumlar arasında olduğu, Amerikan askerlerini hedef almadığı ifade edildi.

Iraklı Sunni Ulema Heyeti, Buca cezaevinde Ebu Gureyb'deki işkenceleri aratan ağır fiziki ve psikolojik işkence yöntemleri uygulandığını açıklamışlardı. Amerikan yönetimi yapılan tüm çağrılara rağmen Bucca cezaevinin kapılarını basına açmamıştı..

Irak'ta Saldırılar 6 Kişi Öldü

Bu arada Irak`ın başkenti Bağdat`ın kuzey bölgelerinde dün akşam ve bu sabah meydana gelen saldırılarda 6 kişinin öldüğü bildirildi.

Irak ordusundan yapılan açıklamada, bu sabah Balad yakınlarında yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 3 Iraklı askerin öldüğü, olayla ilgili 3 şüphelinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, Dujail bölgesinde de yola yerleştirilen bir bombanın infilak etmesi sonucu yabancı uyruklu bir kamyon şoförünün öldüğü kaydedildi. Şoförün kimliği hakkında bilgi verilmedi.

Irak polisinden yapılan açıklamada ise dün gece Tikrit`in doğusundaki Amer Li bölgesinde düzenlenen bombalı saldırıda 2 polis görevlisinin öldüğü belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?