banner39

Irak'ın güvenliği için işgalciler çekilmeli

İran'ın dini lideri Hamaney, Irak'ta güvenliği için atılacak ilk adım işgalcilerin ülkeden çekilmesi olduğunu söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ın güvenliği için işgalciler çekilmeli

Temaslarda bulunmak üzere dün akşam İran'ın başkenti Tahran'a gelen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, bugün İslam devrimi lideri Ayetullah Humeyni'nin mezarını ziyaret ettikten sonra dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü.
Hamaney, Talabani ile görüşmesinde, Irak'taki en büyük sorunun güvenlik konusu olduğuna işaret ederek, bu durumun devamının bütün bölge ülkelerinin zararına olacağını kaydetti.

"Irak'ta güvenliğin sağlanmasının kendileri için bir görev" olduğunu ifade eden Hamaney, "İran, güvenli, ilerlemiş ve kalkınmış bir Irak istiyor. Irak'ın güvenliği, bizim güvenliğimizdir" dedi.

Irak hükümetinden bir talep gelmesi durumunda Irak'ta güven ve istikrarın sağlanması için hiçbir şeyi esirgemeyeceklerini kaydeden Hamaney, bu ülkede güvenliğin olmamasının nedeni olarak, işgalciler, terör gurupları ve eski Baas üyelerini gösterdi.

Irak'ta güvensiz bir ortam oluşturanların terör olaylarını Şii-Sünni çatışması olarak göstermeye çalıştıklarına dikkati çeken Hamaney, Şii ve Sünnilerin yüz yıllarca birbirleriyle iç içe yaşadıklarını ve aralarında bir düşmanlık olmadığını belirtti.

"Irak'taki mevcut durum, ABD'nin politikalarının sonucudur" diyen Hamaney, bu ülkede güvenlik eksikliğinin sürmesini isteyenlerin Saddam gibi bir diktatörü iş başına getirmeyi amaçladıklarını, ancak bunu yapamayacaklarını söyledi.

ABD'nin Irak'ta başarılı olamayacağını ifade eden Hamaney, "Irak'taki güven sorununun çözümü için atılacak ilk adım, işgalcilerin bu ülkeden geri çekilmesi ve ülkenin güvenlik konularını Irak hükümetine bırakmalarıdır" diye konuştu.

Talabani'den Teşekkür

Irak Devlet Başkanı Talabani de İran ve Irak arasındaki ilişkilerin gelişmesinin iki ülkenin yanı sıra bölgenin de çıkarına olacağını kaydetti.

Irak'ta güvenlik sorununa neden olanların demokratik bir Irak istemeyenler olduğuna işaret eden Talabani, "Şu anda, Irak'ın güvenlik dosyası Irak hükümetinin elinde değil. Eğer Irak'ın güvenliği hükümete bırakılırsa o zaman Irak halkı güçlerini seferber ederek, ülkede güvenliği tam olarak sağlayabilir" dedi.

Talabani, verdikleri destek dolayısıyla İran halkı ve hükümetine teşekkür etti.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?