banner39

Irak'ın kapıları Rusya'ya açıldı

Rusya Irak'la petrol ve enerji alanındaki ihaleler dâhil tüm alanlarda işbirliğini öngören yeni bir anlaşma imzaladı.

Arşiv 11.02.2008, 14:46 11.02.2008, 14:46
Irak'ın kapıları Rusya'ya açıldı


Rusya ile Irak arasında petrol ve enerji alanındaki ihaleler dahil olmak üzere tüm alanlarda işbirliğini sağlayacak yeni bir anlaşma imzalandı.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Moskova'ya gelen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la birlikte ticaret, ekonomi, bilim ve teknik alanlarını da kapsayan geniş işbirliği anlaşmasını parafe etti. İmza sonrası bir açıklama yapan Zebari, "Bu anlaşma ile Rusya'ya Irak'ın kapılarını tamamı ile açıyoruz. Irak'ta gerçekleşecek tüm ihaleler ve yatırım anlaşmalarında tam işbirliğine hazırız." dedi. Zebari borçların silinmesi konusunda Irak halkının Rusya'ya müteşekkir olduğunu kaydetti.

Lavrov ise Rusya'nın petrol, doğalgaz ve elektrik enerjisi ile ilgili projelerinde aktif olarak yer almaya hazır olduğunu belirtti. Sergey Lavrov; "Enerji uzmanlarımız uzun zamandan bu yana Bağdat'ta, Basra'da, Nasıriye'de, zor şartlar altında çalışıyorlar. Irak'a dostça destek vermekten memnunuz." ifadelerine yer verdi.

Lavrov Irak'ın 13 milyar dolarlık borcunun silinmesinin de Irak ekonomisine büyük bir katkı olduğuna işaret etti. Lavrov Rus şirketlerinin daha aktif çalışabilmesi için Irak halkının ulusal uzlaşı sağlaması ve güven sorununu da bir an önce çözmeleri gerektiğini söyledi.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?