banner39

Irak'la Arabistan arasında söz düellosu

Irak'la Suudi Arabistan arasında söz düellosu. İran'ın Irak'taki nüfuzunun artmasından endişe duyduğunu söyleyen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el Faysal'a Irak İçişleri Bakanı Beyan Cabir cevaben, "Deve sırtındaki bir bedevi bize, i

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'la Arabistan arasında söz düellosu

Irak İçişleri Bakanı Beyan Cabir, 2 hafta önce İran'ın Irak'taki nüfuzunun artmasından endişe duyduğunu söyleyen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el Faysal'ı çok sert bir şekilde eleştirdi. Beyan Cabir, Prens Faysal'ı kastederek "Deve sırtındaki bir bedevi bize, insan hakları ve demokrasi dersi veremez" dedi. Cabir, şöyle devam etti: "Kimseyi içişlerimize karıştırmayız. Biz Iraklıyız ve sorunlarımızı kendimiz çözeriz. Biz insanlığa okuma yazmayı öğreten, medeniyetin beşiği Irak'ız. Suudi Arabistan önce kadınlara araba kullanma izni versin."
Beyan Cabir, yine Suudi rejimine gönderme yaparak "Diktatörlükle yönetilen bazı rejimler var. Kral ülkeyi istediği gibi yönetir. Koca ülkeye ailelerin adlarını verirler" ifadesini kullandı. Bir Şii olan Cabir, Suudi Arabistan'daki 4 milyon Şii'nin üçüncü sınıf insan muamelesi gördüğünü de ileri sürdü. 
Irak İçişleri Bakanı, bu açıklamaları Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısı öncesinde yaptı. Fransız AFP Ajansı'na göre, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Cabir'in açıklamaları nedeniyle Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud el Faysal'dan özür diledi.

Arap Birliği, Irak'a müdahale edecek

Arap Birliği'nin Irak Komitesi, Irak'ta bir barış konferansı düzenleme kararı aldı.Suudi Arabistan'daki Cidde kentine pazar günü toplanan Arap Birliği, Irak'taki mezhep çatışmalarını ele aldı. Toplantının sonunda bir açıklama yapan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, Irak'ta Arap Birliği'nin himayesinde geniş katılımlı bir barış konferansı düzenleme kararı aldıklarını bildirdi.
Faysal gazetecilere yaptığı açıklamada, "Irak için toplanan Arap komitesi (Arap Birliği Genel Sekreteri Amr) Musa'nın mümkün olan en kısa zaman içinde Irak'a giderek, farklı grupların temsilcisiyle görüşeceği ve kapsayıcı bir ulusal barış konferansı için hazırlıklar yapması kararını almıştır" dedi. Musa'nın ziyaretinin ne zaman yapılacağı Irak Hükümeti'yle gerçekleştirilecek temaslardan sonra belirlenecek.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü