banner39

Iraklı alimler Mekke belgesini imzaladı

Iraklı Şii ve Sünni din adamları, Mekke'de 'müslüman kanı akıtılmaması' için anlaşma imzaladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Iraklı alimler Mekke belgesini imzaladı

Iraklı Şii ve Sünni din adamları, Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde biraraya gelerek, Irak'taki mezhep çatışmalarını sona erdirmek için anlaşma imzaladıklarını açıkladı. İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) girişimiyle, Irak'taki Şii ve Sünni din adamları Mekke'de biraraya geldi. Görüşmelerde, Irak'taki mezhep çatışmalarının önlenmesi için izlenmesi gereken politikalar ele alındı. Din adamlarının, "Müslüman kanı akıtılmaması" yönünde bir anlaşma imzaladıkları ifade edildi.

El Arabiya televizyonu, imzalanan ''Mekke Belgesi''nin İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından okunduğunu duyurdu. Belgede, ''Müslümanların şerefi, kanı, mal-mülkü, Müslüman ve Müslüman olmayanların ibadet yerlerinin ve ulusal İslam birliğinin korunmasının gerekliliği'' vurgulandı.

Suudi Arabistan kralı Abdullah 'Mekke Belgesi'ni imzalayan Şii ve Sünni din adamları ile sarayında biraraya geldi.

Liderler, ayrıca ''kaçırılan ve rehin alınan masum Müslüman ve Müslüman olmayanların serbest bırakılması ve evlerini terk etmek zorunda kalanların evlerine dönmelerinin sağlanması'' çağrısında bulundu. Irak hükümetinin ''masum olduğu halde tutuklananları serbest bırakmaya ve suç işledikleri sanılanları adil şekilde yargılamaya'' çağrıldığı belgede, ''Irak'ta ulusal birlik, güvenlik ve barışın sağlanmasına yönelik tüm girişimlerin desteklenmesi'' istendi.

Belgede, ''Sünni ve Şiilerin Irak'ın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için birlik olmaları gerekliliği'' de vurgulandı.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?