banner39

Iraklı Bakan'dan ayakkabı eylemi yorumu

Irak Maliye Bakanı, İMF Başkanı'na ayakkabılı protesto için daha makul yol seçilmesi gerektğini belirtti.

Arşiv 02.10.2009, 03:02 02.10.2009, 06:59
Iraklı Bakan'dan ayakkabı eylemi yorumu


Irak Maliye Bakanı Bekir Cabir El Zübeydi, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde konferans veren IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'a ayakkabı fırlatarak protesto edilmesiyle ilgili olarak, "İnsanoğlunun kendi fıtratında itiraz etme özgürlüğü vardır. Fakat daha makul yollar seçmesi gerekiyor" dedi.

Yalova'daki Termal Kaplıca Tesisleri'nde 2 gündür dinlenen Zübeydi, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal'ı makamında ziyaret etti. Zübeydi, burada bir gazetecinin IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'a yönelik protestoyu hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

"Ben inanıyorum ki insanın kendi fikirlerini başka tarafa aktarabilmesi için çağdaş bir şekilde yapma olanağı varsa, bu çağdaş hareketlerle kendi fikrini söylemesi ya da herhangi bir konuda itirazı varsa onu beyan etmesi gerekir. İnsanoğlunun kendi fıtratında itiraz etme özgürlüğü vardır. Fakat daha makul yollar seçmesi gerekiyor. Bu gibi saldırılar insanoğlunun fıtratına aykırı düşmektedir. Biliyorsunuz ki İslam kültürü bile bu şekilde itirazlarda şiddete başvuru yollarını reddetmektedir."

4 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ

Türkiye ve Irak arasındaki ekonomik ilişkilere yönelik soruları da yanıtlayan Zübeydi, şu bilgileri verdi:
"Türkiye ile Irak arasındaki ilişkiler iki komşu dost, kardeş iki ülke arasındadır. Diğer komşu ülkelerle bir mukayese yapmış olursak Türkiye diğer ülkelerden hem daha yakın hem daha önde gitmektedir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2009'un sonuna kadar hedeflediğimiz 4 milyar doları bulacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bağdat'ı ziyaret ettiği zaman ben o toplantıdaydım. Orada yapılan anlaşma uyarınca iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin boyutunu 2020 yılına kadar 20 milyar dolara çıkarma temennisindeyiz."

Zübeydi, 30 yıl önce Saddam Hüseyin zulmünden kaçtığını ve Yalova'da bulunan Gökçedere'de kaldığını anımsatarak, "Dolayısıyla buraya yabancı değilim. Ayrıca iki gündür diş tedavisi görüyorum" dedi.

Bakan Zübeydi'ye Yalova Belediye Başkanı Koçal tarafından "Yürüyen Köşk" maketi armağan edildi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?