banner15

Iraklı dini liderler Norveç'te

Iraklı Şii, Sünni ve Hıristiyan din adamları ülkede şiddetin dinmesi için Norveç'te biraraya geldi.

Iraklı dini liderler Norveç'te

Iraklı dini liderler ülkede akan kanı durdurmak için Norveç'in başkenti Oslo'da biraraya geldi. Barış için Uluslararası Dinler Konferansı adlı örgütün şemsiye altında buluşan Şii, Sünni ve Hıristiyan din adamları, ülkedeki mezhep çatışmalarının bir an önce dinmesini ve toplumsal barışın sağlanması için birlik olmak adımlar atma kararı aldı. Toplantıyı düzenleyen örgüt, din adamlarının Irak halkı üzerindeki etkilerinden dolayı biraraya getirildiğini açıkladı. Çarşamba akşamı başlayı ve kapalı olarak devam eden oturumların iki gün daha süreceği kaydedildi.

Irak 5 ülkeye temsilci gönderecek

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin bir yardımcısı, ülkedeki şiddetin dizginlenmesi amacıyla bir bölgesel konferans toplanması konusunu ele almak üzere komşu ülkeler Türkiye, İran, Ürdün, Kuveyt ve Suudi Arabistan'a "gelecek birkaç gün içinde"' temsilci göndereceklerini söyledi.
Maliki'nin adı açıklanmayan yardımcısı, Iraklı temsilcilerin, bir bölgesel konferans toplanması konusunu ele almak için ziyaret edeceği ülkeler arasında Suriye'nin bulunmadığını belirterek, Şam hükümetinin, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'e geçen ayki Irak ziyareti sırasında iletilen önerilere Şam hükümeti yanıt verinceye kadar Irak temsilcilerinin Suriye'yi ziyaret etmeyeceğini söyledi. Maliki'nin yardımcısı, Suriye'den yanıt beklenen önerilerin ise ne olduğunu belirtmedi.

Kaynak: DB ve Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48