banner39

Iraklı direnişçiler Avcıyı 'hack'ledi

Irak'taki direnişçilerin 26 dolarlık program yardımıyla ABD'nin avcı uçaklarını hacklediği ortaya çıktı.

Arşiv 18.12.2009, 07:06 18.12.2009, 10:16
Iraklı direnişçiler Avcıyı 'hack'ledi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Iraklı direnişçilerin, 26 dolarlık bilgisayar programını kullanarak ABD'nin Predator insansız hava araçlarını 'hacklediği' ortaya çıktı.

Wall Street Journal ABD savunma ve istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde, direnişçilerin internette satılan SkyGrabber adlı programı kullanarak, insansız uçakların güvenli kanallar dışında ilettiği görüntüleri ele geçirdiği belirtildi. Direnişçilerin, elde ettikleri görüntülerle ABD'nin askeri operasyonlarındaki hedeflerini belirledikleri, saldırılardan kaçma şansı buldukları tahmin ediliyor.

Habere göre güvenlik skandalı, son aylarda Irak'ta ele geçirilen bazı direnişçilerin bilgisayarlarında, uçakların ilettiği görüntülerin bulunmasıyla ortaya çıktı. Yetkililer, direnişçilerin, insansız uçaklarının kontrolünü ele geçirdiklerine dair ise bir işaret bulunmadığını vurguladı.

Wall Street Journal, ABD'nin Irak ve Afganistan'daki savaşlarında başlıca silahı olan insansız uçaklardaki bu güvenlik açığının, operasyonların etkinliği konusunda ciddi kuşkulara yol açtığını, ABD'nin gelecekte yaşanacak siber savaşlara hazırlığı konusunda da kaygılara neden olduğunu kaydetti

Fiyatları 30 milyon dolara kadar çıkıyor

İnsansız Hava Araçları (İHA) 5 sınıftan oluşuyor. Mikro, mini, taktik, operatif ve male. Mikro: menzili kısa boyutu ufak. Mini: 5 kiloyu geçmeyen uçaklar, taktik: 150- 450 kilogram arası uçaklar. Operatif: 450 kilogram ile 1.5 ton arası, Male: ağırlığı 1.5 tondan yukarı olan uçaklar. İnsansız uçakların fiyatları da tipine ve işlevine göre 5 bin dolar ile 30 milyon dolar arasında değişiyor


 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü