banner39

Iraklı gazeteciler 'faili meçhul' kurbanı

Faili meçhul gazeteci cinayetlerinde Irak birinci sırada geliyor

Arşiv 21.04.2010, 14:25 21.04.2010, 14:25
Iraklı gazeteciler 'faili meçhul' kurbanı

 

Gazetecileri hedef alan ve failleri ortaya çıkarıl(a)mayan ülkeler arasında ilk sırada Irak geliyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi, gazetecilerin hedef seçildiği 12 ülkede, yetkililerin bu cinayetlerin faillerini ya yakalamak istemediklerini ya da yakalamadıklarına dikkat çekti.

2000 - 2009 dönemi değerlendirilmesinin yapıldığı bir liste yayınlayan Komite, bu sürede Irak'ta 88 gazetecinin öldürüldüğü ve bu cinayetlerin aydınlatılmadığı kaydetti.

Merkezi New York'ta bulunan örgütün listesinde Irak'tan sonra ikinci sırada yer alan Somali'de 9 gazeteci cinayetinin aydınlatılmadığı belirtildi.

Listede Irak ve Somali'nin ardından Filipinler, Sri Lanka, Kolombiya, Afganistan, Nepal, Rusya, Meksika, Pakistan, Bangladeş ve Hindistan geliyor.

Filipinler'de geçen yıl bir yerel seçim kampanyası sırasında 30'dan fazla gazetecinin öldürülmesi yüzünden bu ülkenin listede altıncı sıradan üçüncü sıraya yükseldiği belirtilirken, Brezilya ve Kolombiya'da basına yönelik şiddet olaylarının azalması ve sorumluların adalete teslim edilmesi anlamında "önemli ilerlemeler" görüldüğü kaydedildi.

Öldürülen gazetecilerin yüzde 90'ının suç, yolsuzluk ya da ulusal güvenlik gibi hassas konularda çalışan gazeteciler olduğu belirtiliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?