banner15

Iraklı gruplar Türkiye'yi istemiyor

Kerkük'e olası bir Türkiye operasyonunun Irak'taki tüm gruplarda huzursuzluğa neden olacağı bildirildi.

Iraklı gruplar Türkiye'yi istemiyor

Ankara’da düzenlenen ve Kuzey Iraklı Kürt grupların davet edilmediği ‘Kerkük: 2007’ panelinde biraraya gelen Türkmen, Şii ve Sünni temsilciler Türkiye’nin askeri müdahalede bulunmamasını istedi.

KERKÜK’TEKİ demografik yapının göçler ile Kürtler lehine bozulmasından endişelenen Ankara’nın ‘Irak’a müdahale edebiliriz’ seçeneğinden Irak’taki tüm grupların huzursuz olduğu ortaya çıktı.

Global Strateji Enstitüsü tarafından Ankara’da düzenlenen ‘Kerkük: 2007’ konulu panele katılan Irak’taki Şii Vakfı, Irak Fazilet Partisi, Irak Uzlaşma Cephesi, Asuri Genel Kongresi, Sadr Grubu, Türkmen Meclisi, Türkmen Bağımsızlar Hareketi, Türkmen Cephesi, Kerkük İl Meclisi ve Adalet Partisi temsilcileri ‘Kerkük Iraklılar’ın’ görüşünün altını çizdiler.

Panele ‘kendi gündemlerini empoze etmeye çalışmaları’ gerekçesiyle Kürt gruplar davet edilmedi.


 • ‘SAVAŞ’IN GÜNDEMİ

  PANELE dinleyici olarak katılan eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, katılımcılara ‘Türk ordusunun Irak’a müdahalesi hakkında ne düşünüyorsunuz?’ sorusunu yöneltti.

  Tüm kesimler Türkiye’nin müdahalesine soğuk bakarken Irak Diyalog Cephesi Başkan Yardımcısı Hamit el Mutlak dışındaki tüm konuşmacılar kaçamak yanıtlarla soruyu geçiştirdiler.

  El Mutlak ise ‘Biz Türkiye’nin bu tür kaygan zeminlere girmesini istemiyoruz. Türkiye, Irak’ın işgaline de karşı çıkmış bir ülkedir. Biz Türkiye’nin Irak’a barışçıl yollarla katkıda bulunmasını istiyoruz’ diyerek net görüş ortaya koydu.

  Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Danışmanı Hüseyin Avni de ‘Irak hükümeti zaten başlangıçtan bu yana yabancı güçlerin zamanı gelince Irak’tan ayrılmasını istiyor. Bütün partiler bu konuda anlaştı. Ancak takvim belli değil. Bu konu Ulusal Barış Kongresi içinde ele alınabilir’ dedi.


 • TÜM IRAK’TA YAPILSIN

  TÜRKİYE’NİN bazı Arap ülkelerinden çok daha iyi niyetle yaklaşıp, çok hayırlı işler gerçekleştirdiğini anlatan el Mutlak ‘Kerkük tüm Irak içinde özel bir demografik yapıya sahiptir. Kimseye ait değildir. 1975 yılına kadar yapılan nüfus sayımları bunu ispatlıyor.

  Referandum yapılacaksa sadece Kerkük halkı değil, tüm Irak halkı bu referanduma katılmalı’ diye konuştu.


 • ASIL NEDEN PETROL

  IRAK Fazilet Partisi Milletvekili Kerim Muhsin el Yakubi de Kerkük’te Türkmen, Arap ve Kürtler’in yaşadığını belirterek ‘Kerkük sorununun nedeni petroldür. Bu kent kenetlenmenin sembolü olmalıdır, çatışmanın değil.

  Türkmen, Arap, Kürt, Asuri, Müslüman, Hıristiyan, Yezidi, herkes bu servetten eşit şekilde yararlanmalıdır’ dedi.


 • AYNI GEMİDEYİZ

  IRAK İslam Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Halid Osman da ‘Ya hepimiz kazanacağız ya da kaybedeceğiz. Çünkü hepimiz, aynı gemi içindeyiz.

  Gemi batarsa hepimiz boğuluruz’ dedi. Osman ‘Irak Anayasası’nın 140. maddesine dayanılarak yapılacak bir referandum, sadece kaos yaratır. Anayasaya özel bir Kerkük maddesi koyulmalı’ şeklinde konuştu.


  SADDAM GERGİNLİĞİ IRAK Diyalog Cephesi Başkan Yardımcısı Hamit el Mutlak konuşmasında ‘ABD Şiiler’le Sünniler arasına düşmanlık koydu. Eskiden böyle bir şey yoktu.

  Allah rahmet eylesin Saddam Hüseyin Şii’leri kesti ama Sünnileri de kesti’ dedi. Bu arada Şii katılımcılardan biri ‘Allah’ın laneti üzerinde olsun’ diye tepki gösterdi. Mutlak ise ‘Bu sizin görüşünüzdür. Ölen öldü, gömüldü, gitti. Şimdi birlik olmalıyız. İşgalcilerin hedefi nedir, bunu bilmeliyiz’ karşılığı verdi.


  KERKÜK PATLAMAYA HAZIR BOMBA


  GLOBAL Strateji Enstitüsü araştırmacısı Mustafa Ziya konferansta yaptığı konuşmada Kerkük’teki son durumu rakamlarla şöyle anlattı: Kerkük’ün demografik yapısı değişti. Kerkük’e göç eden 8 bin İranlı Kürt aile Irak vatandaşlığına kabul edildi.

  1997 nüfus sayımına göre Kerkük nüfusu 860 bin iken, 2005 sayımına göre nüfus 1 milyon 600’e çıktı. Kürtler için 6 yeni semt inşa edilen Kerkük’te 20 bin peşmerge var. 350 bin silah bulunuyor. Mermi sayısı ise 10 milyon. 40 binin üzerinde mülkiyet davası açıldı, yüzde 10’u bile sonuçlanmadı.

  Şehre giriş çıkışları Kürt milisler kontrol ediyor. Türkmenler, Irak’ta mülk satın alamıyor, kendi üzerlerine bağlı mülkleri ise Türkmenler’e satamıyor. Irak’ta, Genel Müdürü Türkmen olan hiçbir resmi kurum yok.

  ABD, Kerkük’te taraflı davrandı, bütün güvenlik güçleri Kürtler’e geçti. Bu rakamlar, Kerkük’ün patlamaya hazır bir bomba olduğunu ortaya koyuyor.

  Ankara: Askeri seçenek zaten yok


  KERKÜK konferansından çıkan ‘Türkiye Irak’a askeri müdahalede bulunmasın’ mesajlarına Ankara soğukkanlı yaklaştı. Ankara’dan üst düzey diplomatik bir kaynak ‘Türkiye’nin zaten Kerkük’e askeri müdahale gibi yaklaşımı yok.

  Türkiye aksine Kerkük’teki sorunun, kendisinin de karışmadığı bir ortamda, hiç bir yabancı gücün etkisi altında olmadan ve daha da önemlisi hiç bir çatışma yaşanmadan Iraklılar tarafından çözümlenmesini desteklemekte, bunun için zaman zaman iyi niyetini sergilemektedir. Kuzey Irak konusunda tek askeri seçenek PKK’yla bağlantılı gelişmedir.

  Türkiye, bu askeri seçeneği herkesin önüne koymuştur. Kerkük tamamen farklı bir gelişmedir. Orada beklentimiz, kimsenin bölgeye müdahale etmemesidir’ şeklinde konuştu.

  Irak Demokrat Türkmen Partisi, ülkedeki yabancı işgaline karşı Irak’ın toprak bütünlüğü zemininde direniş gruplarının yanında yer alan bir siyasi parti.

  Genel Başkan Yardımcısı Kasım Ömer’e göre Amerika’yı yenilgiye sürükleyen direnişin Kerkük’ü kontrol için Türk askerine ihtiyacı yok.

  Ömer ‘Türk askerinin Kerkük nedeniyle Kuzey Irak’a girmesi, olayların kontrolden çıkmasına ve krizin sadece Irak topraklarında değil, tüm Ortadoğu’da yayılmasına neden olur.

  Ankara’nın soğukkanlılığını koruması ve Kerkük’teki sorunun Iraklılar tarafından çözümlenmesine yardımcı olması gerekir’ diye konuşuyor.

  Pekiyi Türkiye bölgeye her şeye rağmen müdahale etmek zorunda kalırsa ne olur? ‘Öncelikle... Irak’ın Sevr’i, Türkiye, İran ve S. Arabistan’ın Sevr’idir. Bu nedenle Irak’ın bölünme sürecini hızlandırabilecek bütün adımlardan uzak durmak zorundayız.

  Çünkü bu tür bir harekatla savaşın Bağdat’tan Sivas’a kadar yayılması tehlikesi vardır, ki biz istikrarlı, güçlü bir Türkiye istiyoruz.’

   

  STAR

 • Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
  YORUM EKLE

  banner39

  banner50

  banner47

  banner48