Iraklı imamlar Muntazar'ın serbest bırakılmasını istedi

Irak'ta bugünkü Cuma hutbelerinde eylemi ile bütün Iraklıları onurlandıran gazeteci Muntazar Zeydi'nin serbest bırakılması çağrısında bulundular.

Arşiv 19.12.2008, 17:33 19.12.2008, 17:33
Iraklı imamlar Muntazar'ın serbest bırakılmasını istedi

Irak'ta Şii ve Sünni imamlarlar hükümete başvurarak ABD Başkanı George W. Bush'a basın toplantısı sırasında ayakkabılarını atan gazeteci Muntazar Zeydi'nin serbest bırakılmasını istediler.

Muntazar Zeydi'nin ailesi Bağdat'ta sıkı emniyet tedbirlerinin alındığı Yeşil Bölge'nin girişiminde protesto gösterisi düzenleyerek Muntazar'ın tutuklandığı sırasında ağır yaralandığını ve hastanede tedavi görmekte olduğunu söylediler.

Bağdat'ta El Kadhum camisi imamı Muhammed Şami, cuma namazı hutbesinde Başbakan Nuri Maliki'ye çağrıda bulunarak Muntazar'ın serbest bırakılmasını istedi.

Şii İmam Muhammed Şami, "Güvenliğinden onları sorumlu tutuyoruz. Hayatından, sağlığından ve psikolojik durumundan onlar sorumludur." dedi.

Ebu Hanife camiinin imamı Sünni Osman Rahim ise, Maliki'den bir açıklama beklediklerini söyleyerek "Buradan başbakana çağrıda bulunuyoruz ve böyle kahraman ve adil bir eylemde bulunan bir kişiyi neden tutukladığınızı bize anlatın. Bunun hepimiz çok önce yapmalıydık. Zulüm karşısında ayağa dikilen bir kişiyi niye tutukladınız?" sorusunu sordu.

Irak'ın batısındaki Felluce şehrinde Sünni imam Zeydi'yi överek Zeydi'nin eylemi ile bütün Iraklıların onurlandıran cesur bir kişi olduğunu vurguladı.

Zeydi'nin nerede olduğu bilinmiyor. Salı günü soruşturma hakiminin karşısına çıktı. Bir devlet başkanına saldırmaktan yargılanabileceği söyleniyor.

Yeşil Bölge girişinde protesto gösterisi yapanlar arasında bulunan Zeydi'nin kızkardeşlerinden Um Saad, "Hakkında hiç bir şey bilmiyoruz. Sağ mı ölü mü bilmiyoruz. Kendisini görmek istiyoruz." derken halası Um Zaman gözyaşları ile "Televizyonda onu döverken gördüğümde acı içinde bağırıyordu. Onu görmek istiyoruz. Hiç olmazsa ben göreyim." şeklinde konuştu.

Kaynak: Reuters

Yorumlar (1)
OKU 15 yıl önce
Mutazar kardeşimize Selam olsun.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?