banner39

Iraklı kadınlar fuhuşa zorlanıyor

İşgal altındaki Irak'ta eşlerini, evlerini kaybeden kadınlar zorla fuhuş bataklığına sürükleniyor.

Arşiv 18.08.2007, 13:14 20.08.2007, 08:19
Iraklı kadınlar fuhuşa zorlanıyor

ABD işgali altındaki Irak’ta çok sayıda kadın, bir yandan ülkedeki kanlı çatışma ortamı, diğer yandansa ekonomik zorluklar nedeniyle fuhuşa zorlanıyor.

Süha ve Kerime adlı Iraklı iki kadın, geçimlerini sağlamak ve en önemlisi çocuklarını doyurabilmek için yapmak zorunda kaldıkları fuhuştan günde 8 dolar kazandıklarını ifade ediyor.

CNN’in görüştüğü kadınlar, korktukları ve utandıkları için yüzlerini kapattı. Gerçek isimlerini dahi vermediler.

Eşi işsiz olan üç çocuk annesi Süha, “Herkes kötü yola düştüğümüzü söylüyor, ama kimse neden buna mecbur kaldığımızı sormuyor” diyor. Kocasının kendisini “evlere temizliğe gittiğini” sandığını ifade eden Süha, “Eğer çocuklarımı doktora götürecek kadar param yoksa, onları korumak için ne gerekiyorsa yaparım, çünkü ben bir anneyim. Ne kadar yoldan çıktığımın bir önemi yok!” diye konuşuyor

HER ŞEY ÇOCUKLARIM İÇİN

Kerime ise eşinin 9 ay önce kanserden ölmesinin ardından beş çocuğunun bakımı için bu işe başlamak zorunda kaldığını söylüyor. Temizlikçi olarak çalışırken, gittiği bir yerde tecavüze uğradığını ve sonrasında fuhuşa zorlandığını ifade eden Kerime, “Eğer bunu yaparsam onların karnını doyurabilirim. Her şey çocuklarım için. Onlarsız yaşayamam” diyor.

AİLELERİ İÇİN KENDİ YAŞAMLARINDAN VAZGEÇTİLER

Eşleri öldürülen ya da işsiz kalan onlarca Iraklı kadın, aileleri için kendi yaşamlarından vazgeçti. İşgal nedeniyle Irak’ı terk edip, mülteci hayatı süren Iraklı kadınlar arasında da fuhuş oldukça yaygın. Birçoğunun ailesi ise, kızlarının durumundan habersiz.

Irak Kadın Hakları Derneği Yöneticisi Yanar Muhammed ise “Irak’ta, geçimini bedenlerini satarak sağlamak zorunda kalan pek çok kadın var. Ancak bu, hiç kimsenin konuşmak istemediği bir tabu” diye konuştu. Muhammed, “İşgalin kurbanı olan büyük bir kadın nüfusu var ve bunlar, sadece bedenlerini değil ruhlarını, her şeylerini yitirmiş oluyorlar” dedi.

Bir diğer kadın hakları savunucusu olan Basma Rahim ise fuhuşa zorlandıkları için intihar eden Iraklı kadınların olduğunu ifade etti. Her iki isim de hükümetin duruma müdahale etmediğini vurguladı.

 

Kaynak: Evrensel

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?