banner15

Iraklı Kadınlar İşgali Konuştu

Savaş karşıtı ABD’li kadınların gecesine konuk olan Iraklı kadınların ortak özelliği, savaşın çok büyük bir yıkıntıya yol açtığı görüşünü taşımaları. NTV’den Ümit Enginsoy’un haberi.

Iraklı Kadınlar İşgali Konuştu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yüz bini aşkın Iraklının ve 2300’den fazla ABD askerinin ölümüne yol açan, Washington’un yüz milyarlarca dolar harcadığı bu savaş, ABD’de de travmaya yol açmış durumda.

Washington’u ziyaret eden bu Iraklı kadınlardan biri olan Feyza El Aracı, inşaat mühendisi ve 3 çocuk annesi. El Aracı Irak’ın büyük bölümündeki durumu, “Irak’ta savaşın başından bu yana 3 yıl geçti, 3 kötü yıl. Her şey kötüye gidiyor. Güvenlik yok, su yok, elektrik yok, iş yok. İlaç sıkıntısı var. Korkunç bir hayat. İnsanlar acı çekiyor, her gün ölüyor. Bunu durdurmak istiyoruz” sözleriyle ifade ediyor. Bağdat’ta bir hastanede eczacı olarak görev yapan İntizar Muhammed Ariabi de, sabahları evden çıkarken kızlarıyla hep vedalaştıklarını söyleyerek, korkularını dile getiriyor.

Demokrasi İnşa Ediyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın davetlisi olarak Washington’u ziyaret eden bir başka grup Iraklı kadın ise, ülkenin geleceğinden umutlu. Bu kadınlardan biri olan Gıran Obeydi, Irak’ın yeni seçilen parlamentosunda, Abdülaziz El Hekim’in liderliğini yaptığı en büyük Şii partisinin üyesi.

Obeydi, “Doğrusu Irak’ta demokrasi inşa etme sürecindeyiz ve bu da zor bir süreç. Saddam rejiminden büyük sorunlar devraldık. Temiz adımlar atmaya çalışıyoruz. Seçimler yaptık; anayasayı yazıp oyladık. Şimdi de 4 yıl görev yapacak kalıcı hükümeti kurma aşamasındayız” diyor.

Kürt kökenli Feyza Babahan da, Irak güvenli bir yer olana kadar ABD ordusunun kalmasından yana.

11 Eylül İstismar Edildi

Savaş karşıtı ABD’li kadınların gecesinde onur konuğu ise, barış annesi diye tanınan ve ABD’de sivil barış hareketinin lideri kabul edilen Cindy Sheehan’dı. Sheehan, “Yönetimimiz 11 Eylül’le ilgili korkularımızı, bir ülkeyi işgal etmek amacıyla istimar etti; ama ABD’de büyük bir değişim var. Anketler Bush’a karşı, savaşa karşı olanların sayısının arttığını gösteriyor. Bizim de sesimizi yükseltmemiz ve Irak’ta olup bitenleri görünür kılıp politikaları yapanların fikirlerini değiştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

ABD Dünyayı Daha Tehlikeli Kıldı

ABD ordusunda albay rütbesine kadar yükseldikten sonra Dışişleri Bakanlığı’nda yıllarca diplomat olarak çalışan ve Irak Savaşı’nı protesto için istifa eden Ann Wright da, “ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nin onayı olmadan Irak’a girmesinin meşru olmadığını düşünüyorum. Üstelik dünyayı daha güvenli değil daha tehlikeli kılan bir eylem. ABD’ye zarar vermek isteyecek insanlar yarattı. Müslüman dünyasında Irak’ın istilası ve işgaline öfkelenen pek çok kadın ve erkek var” diyerek Sheehan’a destek verdi.

Kısa Zamanda Büyük Başarı

Tabii, Irak’ta savaşan ve bu görüşleri paylaşmayan birçok asker var. Başkan Bush’u destekleyen ve Irak’ın geleceğine olumlu bakan bu askerlerden biri de, savaştan yeni dönen teğmen Lawrence Indyk. Indyk bu desteğini, “Irak’ta olup bitenlere katkı yapmış olmaktan gurur duyuyorum. Irak’ta kökten bir devrim gerçekleşiyor. Saddam diktasından, serbest seçimlerin, açık ekonominin, mezheplere etnik kökene saygılı demokratik bir ülkeye dönüşüyorlar. Çok kısa zamanda çok büyük bir başarı bu. Elbette bu görev küresel terörle mücadelenin bir parçası” sözleriyle anlattı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48