banner39

Irak'lı kızı tecavüze 100 yıl hapis

Irak'ta bir kıza tecavüz edip ailesiyle birlikte öldüren Amerikan askerlerinden biri 100 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'lı kızı tecavüze 100 yıl hapis

Irak'ta geçen yıl 14 yaşındaki bir kıza tecavüz edilip ailesiyle birlikte öldürülmesiyle ilgili açılan davada, bir Amerikan askeri 100 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD'nin Kentucky eyaletinde bulunan Fort Campbell'daki askeri mahkeme, Çavuş Paul Cortez'i (24) genç kızın ve ailesinin öldürülmesine karıştığı gerekçesiyle 100 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Geçen ay yapılan duruşmada suçunu itiraf ederek idam cezasına çarptırılmaktan kurtulan Cortez'in avukatı, müvekkilinin sorumluluğu kabul etmek ve bu olayı arkasında bırakıp yaşamaya devam etmek istediğini belirtmişti.

Cortez, olaya karışmakla suçlanan 5 askerden suçunu itiraf eden ikinci asker olmuştu. Daha önce suçunu itiraf eden 23 yaşındaki Amerikalı asker James Barker ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

OLAY

Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyindeki Mahmudiye'de 12 Mart 2006'da meydana gelen olayda 101. Hava Tümeni'nde görevli 5 asker, Iraklı ailenin evine girdiler.

İddianameye göre, askerlerden Steven Green, 14 yaşındaki Iraklı kız Abir Kasım El Cenebi'nin babasını, annesini ve küçük kız kardeşini öldürdü. Sonra James Barker, bir başka asker ve Green, kıza tecavüz ettiler ve kızı öldürdüler. Askerler, tecavüz izlerini ortadan kaldırmak için kızın cesedini yakmaya çalıştı.

Başlarda Iraklı direnişçilerin işlediği ileri sürülen cinayetler, Irak'ta büyük tepki çekmişti.

Olay, Irak'ta sivillere yönelik olarak yapıldığı iddia edilen saldırılar arasında en kötüsü olarak kabul ediliyor.

Olaya karışan 5 askerden diğer 3'ünün idam cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor. 5 askerlik grubun lideri olarak görülen ve artık asker olmayan Steven Green, federal mahkemede, diğer iki asker Jesse Spielman ve Bryan Howard askeri mahkemede yargılanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?