banner39

Iraklı Kürtler: Kerkük kırmızı çizgi

Iraklı Kürtler, "Kerkük Kürtler için kırmızı çizgidir" dedi. Irak Çalışma Grubu "Kerkük referandumu ertelensin" demişti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Iraklı Kürtler: Kerkük kırmızı çizgi

Kuzey Irak'ın Erbil kentindeki yerel parlamentonun başkanı Adnan Müfti, Kerkük'ün Kürtler için 'kırmızı çizgi' olduğunu söyledi. Müfti, Irak Çalışma Grubu'nun hazırladığı raporu kabul etmediklerini söyledi.

Müfti, Kerkük'ün statüsü için 2007 yılında yapılması planlanan referandumun ertelenmesini öneren Irak Çalışma Grubu raporunu eleştirdi.
 
Sorunun çözümünün Irak Anayasası'nda bulunduğunu belirten Müfti, "Kaderimizi yakından ilgilendiren konularda birlik ve bütünlük içinde olduğumuzu bütün dünya görmeli" dedi.
 
Kürt peşmergelerin Kuzey Irak'ta tek güç olarak yapılandırılmasına ilişkin tartışmalar da sürüyor.
 
Mesud Barzani ve Celal Talabani'nin başkanlık ettiği heyetler KYB ve KDP'ye bağlı peşmergelerin tek çatı altında toplanmasını tartıştı.
 
Kürt yerel yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani, peşmerge gücünün görevinin ve çalışma alanının belirtilmesi durumunda Maliki hükümetine her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.
 
Irak Çalışma Grubu: "Referandum ertelenmeli"
 
ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokratların ortak kurduğu Irak Çalışma Grubu'nun raporu 6 Aralık'ta açıklanmıştı. Raporda 2007'de yapılacak Kerkük referandumun tehlike olduğuna dikkat çekildi ve ''Referandum ertelenmeli'' denildi.
 
Raporda, ''2007 yıl sonundan önce, Irak Anayasası'nda öngörüldüğü gibi Kerkük'ün geleceğiyle ilgili bir referandum patlama etkisi yaratabilir ve ertelenmelidir'' ifadesi kullanıldı.

Kerkük kentindeki mücadelenin, Kürtler, Araplar ve Türkmenler arasında olduğu belirtilen raporda, Kürtler'in Kerkük'ü kendi topraklarında görmek istediği ancak yapılacak bir referandumla şiddetin artma riskinin çok yükseleceği vurgulandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?