banner39

Iraklı Kürtler ve Şiiler ittifak yapıyor

Irak devlet başkanı Talabani, seçimlerin ardından kilit konuma gelen Şii Sadr grubu ile birlikte hareket edebileceklerini açıkladı

Arşiv 16.04.2010, 12:43 16.04.2010, 12:46
Iraklı Kürtler ve Şiiler ittifak yapıyorDünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Mart ayında yapılan seçimlerin ardından gücünü artıran Şiiler'e hükümeti kurma çalışmalarına destek verebileceklerini açıkladı.

Talabani'nin bu açıklaması, Sünni Maliki hükümeti yerine Irak'ı yönetmeye talip olan İyad Allavi'nin elini güçlendiriyor. Ancak Kürt lider, Sadr grubu başta olmak üzere, diğer Şii grupların da hükümet kurmak için Allavi ile birlikte hareket etmesi halinde destek vereceklerini belirtti.

Barzani'nin Kürdistan Demokrat Partisi ve kendi partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği adına konuştuğunu söyleyen Talabani, Kürtleri "Şiiler'in doğal müttefiki" olarak niteledi.

Saddam Hüseyin döneminde baskı gören iki grup olduklarını söyleyen Talabani, "Şii kardeşlerimiz kimi aday gösterirse onu destekleriz" dedi.
Talabani bu açıklamaları, Sadr grubu tarafından yapılan 'referandum'da ilk sırada çıkan Irak eski başbakanı İbrahim Caferi ile görüşmesinden sonra yaptı.

Irak seçimlerinin sonunda Allavi parlamentoda 91 sandalye kazanırken, Maliki'nin başındaki koalisyon 89 sandalyede kalmıştı. Caferi'nin de yer aldığı Şii blok ise, 70 milletvekili çıkardı. 2008'de Mukteda Sadr taraftarlarına yönelik kanlı bir operasyon düzenleyen Maliki'nin Şii bloktan destek görmesi mümkün görünmüyor. Kürtlerin mecliste toplam 58 sandalyesi bulunuyor.

Muhtemel bir Şii-Kürt ittifakının mecliste Anayasa'yı değiştirebilecek çoğunluğa ulaşacağı da dikkat çekilen noktalardan biri..

Talabani ile Barzani Suudi Arabistan'a gitti

Irak’ta yapılan seçimlerin ardından hükümet kurma çalışmaları kapsamında Tahran ve Ankara’ya yapılan ziyaretlerden sonra Kürt liderler de Suudi Arabistan’a gitti
Kral Abdullah Bin Abdülaziz El Suud’un resmi daveti üzerine Suudi Arabistan gidecek olan Talabani v e Barzani’nin temasları iki gün sürecek.

İran ve Türkiye ile birlikte Irak’ta seçimleri ve hükümet kurma çalışmalarını yakından izleyen ve hatta müdahalelerde bulunan Suudi Arabistan’a Kürt liderlerin ziyaretinin hükümet kurma çalışmalarının sürdüğü bir döneme gelmesi dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?