banner39

Iraklı liderler birliktelik yeniden için toplandı

Irak'ın bütün etnik grupların önde gelen siyasi liderleri, başkent Bağdat'ta ikinci kez bir araya geldi.

Arşiv 19.08.2007, 15:14 19.08.2007, 15:15
Iraklı liderler birliktelik yeniden için toplandı


Toplantıda, Başbakan Nuri El Maliki hükümetini mevcut krizden kurtarma yollarının görüşülmesi bekleniyor.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin ofisinden bir yetkili, yaptığı açıklamada, Maliki, Talabani, Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi, Devlet Başkan Yardımcısı Adil Abdül Mehdi ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin katıldığı görüşmenin ilkinin cumartesi günü gerçekleştiğini belirtti.

Yetkili, liderlerin dünkü toplantıda "önemli sorunların çözümünü ve Maliki tarafından önerilen ancak zamanı henüz belirlenmeyen siyasi zirvenin görüşüldüğünü" ifade etti. Yetkili ayrıca, zirvenin birkaç gün sonra gerçekleşmesinin beklendiğini kaydetti.

Iraklı üst düzey liderler, perşembe günü yeni bir siyasi ittifak oluşturmuşlardı. İttifakta Maliki'nin Dava, Devlet Başkan Yardımcısı Adil Abdül Mehdi'nin Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (SCIRI), Talabani'nin Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Barzani'nin Kürdistan Demokrat Partisi yer almış, Sünni liderler ise ittifakta bulunmamıştı.

Irak Parlamentosu'ndaki en büyük Sünni grup olan Irak Uzlaşma Cephesi'ne üye bakanların 1 Ağustos'ta hükümetten çekilmesiyle Maliki hükümeti büyük bir krizle karşı karşıya kalmıştı.

İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?