banner39

Iraklı Öğrencilerden 'İşgale Hayır'

İşgale karşı çıkan yüzlerce Iraklı öğrenci Bakuba'da ABD bayrağı yaktı. Irak ve Afganistan'da ölen ABD askerlerinin kamuoyunda yarattığı tepkiden çekinen Bush yönetimi, medyaya uyguladığı tabut ve cenaze törenlerini yayınlamama yasağını sürdürüyor. Tabutl

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Iraklı Öğrencilerden 'İşgale Hayır'

Irak'ta, Bağdat'ın kuzeyindeki Bakuba'da, 400 kadar üniversite öğrencisi ABD'nin Irak'taki askeri varlığını protesto etti. Diyale Üniversitesi'ndeki öğrenciler, kampüslerinden, eyaletteki hükümet binasına kadar yürüdü ve "İşgale hayır", "Bağımsızlığa evet" şeklinde sloganlar attı. Öğrenciler, ABD bayrağını da yaktı. Göstericiler, taleplerini ihtiva eden bir listeyi mahalli yetkililere teslim etti. Taleplerinin, ABD askerlerinin ülkeden çekilmeleri, ABD saldırılarından dolayı zarar görenlere tazminat verilmesi gibi konuları içerdiği bildirildi. Cumartesi günü de Saddam Hüseyin rejiminin yıkılışının 2. yıl dönümü vesilesiyle, Bağdat'ta on binlerce kişi ABD karşıtı protesto düzenlemişti.    
   
Tabutlar ABD’ye gece sokuluyor   
 
Irak ve Afganistan’da ölen askerlerin ülkeye ulaşan tabutlarının görüntülenmesine izin vermeyen George Bush yönetimi’nin yaralıları da medyadan uzak tutmak için ABD’ye gece saatlerinde soktuğu belirtildi. Kayıtlara göre Almanya’daki üslerden getirilen yaralıları taşıyan uçaklar hep gece ABD’ye iniyor. ABD Başkanı George Bush, Irak’ta ölen ABD askerlerinin kamuoyunda yarattığı tepkiyi hafifletmek için işgalin başlangıcında ölen askerlerin tabutlarının ve cenaze törenlerinin görüntülenmesini yasaklamıştı. Bush Yönetimi’nin yaralı askerleri de medyanın ilgisinden uzak tutmak için hep gece saatlerinde ABD’ye getirdiği belirtildi. Kayıtlara göre Irak veya Afganistan’da yaralanan askerlerin getirildiği Almanya’daki hava üslerinden ABD’ye giden uçaklar hep gece saatlerinde bu ülkeye ulaşıyor.  
         
Pentagon'un açıklaması farklı  
         
Savunma Bakanlığı yetkilileri bunun yaralı askerlerin saat farkından dolayı gece uykusu almaları için yapıldığını iddia ediyor. Bazı sivil toplum örgütleriyse Savunma Bakanlığı’nın bunu bir bahane olarak kullandığı görüşünde. Bush Yönetimi’nin terörle savaşının başlamasından bu yana yaralanan ABD askerlerinin tam sayısı bilinmiyor. Savunma Bakanlığı yaklaşık 12 bin askerin yaralandığını söylerken, asıl sayının yaklaşık 25 bin olduğu belirtiliyor.   
        
Türk kamyon şoförü öldürüldü   
   
Irak'ta dün bir Türk kamyon şoförünün öldürüldüğü bildirildi. Irak güvenlik yetkililerinin açıklamasına göre, Cevat Bahtiyor adlı kamyoncu, Bağdat'ın 200 km kuzeyindeki Beyci bölgesinde yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti. Patlamanın, yerel saatle 07.00 sularında Haccac kasabası yakınlarında Amerikan ordusuna erzak götüren kamyon kafilesinin geçişi sırasında meydana geldiği belirtildi. Bu arada, Irak'ta Pakistanlı diplomatı kaçıranların, diplomatı serbest bırakmak için fidye istediği bildirildi. Adının açıklanmasını istemeyen üst düzeydeki bir Pakistanlı hükümet yetkilisi, Pakistan'ın Bağdat Büyükelçiliği'nde görevli konsolos yardımcısı Melik Muhammed Cavid'i kaçıranların kendileriyle temas kurarak fidye istediklerini söyledi.  
       
   
 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?