Iraklı Petrol Şirketlerinden tehdit

Irak Milli Petrol Şirketi, Türk firmalarına, 'İşe devam etmek istiyorsanız kuzeydeki yetkililerle temasa geçin' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Iraklı Petrol Şirketlerinden tehdit

Irak Milli Petrol Şirketi SOMO'nun, Irak'a petrol ürünleri taşıyan Türk firmalarına, ''Bundan sonra işe devam etmek istiyorsanız kuzey eyaletlerindeki yetkililerle temas geçin'' şeklinde yazı gönderdiği öğrenildi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, olayı doğrularken, ''Türkiye'yi test etmek isteyenler, bunun bedelini öder'' diyerek tepkisini dile getirdi. Tüzmen, şöyle devam etti:

''Türkiye bölünmemiş ve toprak bütünlüğü olan bir Irak'ı tanımaktadır. Dolayısıyla petrol ticaretindeki muhatabımız Irak merkezi hükümetidir, Irak Milli Petrol Şirketi SOMO'dur. Birileri Türkiye'ye bir şeyleri dayatmak istiyorsa, bunu başaramayacaklarını göreceklerdir. Türkiye Cumhuriyeti, oldu bittilere asla izin vermez. Şimdilik söyleyeceklerim bunlardır.''

Alınan bilgiye göre Türkiye, daha önceki dönemlerde çıkarılan bir Başbakanlık genelgesi uyarınca, Irak'la petrol ticaretinde sadece Irak merkezi hükümetini ve SOMO'yu muhatap alıyor.

Bu arada Bakan Tüzmen, Irak Petrol Bakanına bir mektup göndererek, SOMO'nun Türk firmalarına gönderdiği yazılarla ilgili tepkilerini iletti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?