Iraklı rehineler baskınla kurtarıldı

Bağdat'ta dün düzenlenen baskın sonucu kaçırılan tüm rehinelerin kurtarıldığı açıklandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Iraklı rehineler baskınla kurtarıldı
Irak'ın başkenti Bağdat'ta Yüksek Öğretim Bakanlığı binasına düzenlenen baskın sonucu kaçırılan tüm rehinelerin kurtarıldığı açıklandı.

Yetkilileri polisin yaklaşık 40 rehineyi kentin çeşitli noktalarına düzenlenen bir dizi silahlı baskın sonunda kurtadığını duyurdu.

İlk haberlerde, bakanlıktan 100 kadar çalışanın kaçırıldığı bildiriliyordu.

İçişleri Bakanlığı'na bağlı askerlerin kullandığı üniformalar giyen silahlı kişiler, bakanlığa ait bir binanın arşiv bölümüne düzenledikleri baskın sırasında kadınları ayırıp odalara kilitlemiş, erkekleri ise beraberlerinde götürmüştü.

Irak'ta akademisyenler ve araştırmacılar sık sık saldırılara hedef oluyor.

Parlamento'da eğitim komisyonu başkanı Alaa Mekki, kaçırılanların Şii ve Sünni olduklarını, eylemcilerin yolsuzlukla mücadele bakanlığından geldiklerini söylediklerini aktardı.

Ancak olay sırasında binaya dönmekte olduğunu söyleyen bir görgü tanığı, silahlı kişilerin otoparkta sıraladıkları kişilerin kimliklerini kontrol ettiklerini aktardı.

Görgü tanığı ''Yalnızca Sünnileri götürdüler. Kaçırdıkları kişiler arasında çaycı bile var. Kamyonetlere doldurdular. Bu sırada iki de polis gördüm. Devriye görevi yapıyorlardı, ama olay sırasında hiçbir şey yapmadılar'' dedi.

Televizyondan naklen yayınlanan parlamento görüşmeleri sırasında oturuma müdahale eden Mekki, haberi milletvekillerine duyurdu.

Mekki, ulusal felaket olarak nitelediği baskına karşı başbakanlıkla savunma ve içişleri bakanlıklarının derhal müdahale ettiklerini söyledi.

Görgü tanıkları, silahlı kişilerin Karrada bölgesindeki binanın çevresindeki yolları kestiklerini ve kelepçeledikleri kişileri kaçırdıklarını anlattı.

Yüksek Öğrenim Bakanı Irak hükümetinin Sünni kanadına mensup.

Bağdat'taki BBC muhabiri, böylesine pervasız bir eylemin düzenlenmiş olmasının, Irak güvenlik güçlerinin kamu binaları koruyabilme yeteneklerinin de sorgulanmasına neden olduğunu söyledi.

Olaya karıştıkları iddia edilen polis teşkilatı bünyesinden beş komutan incelemeye alındı.

Bağdat'ta saldırı

Öte yandan Bağdat'ta kalabalık bir pazar yerinde patlayıcı yüklü bir araç infilak etti.

Iraklı yetkililer, saldırıda 10 kişinin öldüğünü, 25 kişinin yaralandığını duyurdu.

Patlama Merkez Bankası yakınlarında meydana geldi.

Bağdat'ın ana alışveriş merkezlerinden biri olan bu bölge, daha önce de sık sık saldırılara hedef olmuştu.

 

Kaynak: BBCYorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?