banner15

Iraklı Şiiler El Cezire'yi Protesto Etti

Irak'ta yarın yapılacak parlamento seçimleri öncesi Katar merkezli el Cezire televizyonunun Ayetullah Ali el Sistani hakkındaki yayını üzerine Iraklı Şiiler, sokaklara döküldü. Başta başkent Bağdat Olmak üzere Basra, Kerkük ve Necef'te gösteriler yapıld

Iraklı Şiiler El Cezire'yi Protesto Etti

Dün gece yayımlanan "Gelgite Karşı" adlı tartışma programında Londra'da yaşayan Iraklı yazar Fadıl el Rubayi, Şii dini lider Sistani'nin Amerikan güçlerinin Irak'a girmesini onayladığını ve Iraklılardan işgale direnmemelerini istediğini söyledi. Bunun üzerine Irak'ın çeşitli şehirlerinde Şiiler sokaklara döküldü. Başkent Bağdat'ın Kerate Semti'nde toplanan yüzlerce kişi eylem yaptı. Ellerindeki Sistani resimleri ile Şii lider lehine slogan atan grup, El Cezire televizyonunu protesto etti. Çoğunluğunu Şii vatandaşların oluşturduğu eylemciler, kanalın kapatılmasını istedi. Irak'ın kuzeyindeki Kerkük'te de yüzlerce Iraklı Şii, Katar merkezli El Cezire televizyonunda Irak'ın önde gelen Şii lideri Ayetullah Ali El Sistani hakkında yayımlanan ve "karalayıcı" olarak niteledikleri yorumları protesto etti. Basra ve Necef'te de El Cezire karşıtı gösteriler düzenlendi. Ellerindeki Sistani resimleriyle Germa mevkiinde yolu trafiğe kapatan Basralı Şiiler, sloganlar atarak El Cezire'nin kapanmasını istedi.
Necef'te de yüzlerce Iraklı bugün öğleden sonra gerçekleştirilen gösteride 'Yüce dini mercii Hazret-i Ali'ye hakaret edilmesini' kınadı. Sistani ofisine doğru 20 Devrimi Mahallesi'nden Eski Mahalle'ye giden eylemciler, "Baasçılara ölüm" ve "Kahrolsun El Cezire" sloganları attı. Necef'te kalabalık bir grubun düzenlediği gösteride, El Cezire'yi kınayan Hasan Hüseyin isimli Iraklı, "Biz Ali Sistani'yi desteklemek ve El Cezire'yi kınamak için buradayız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48