banner39

Iraklı Şiilerden Özerklik Talebi

Irak’ta Şiiler, ülkenin güneyindeki Şii bölgelerini kapsayan "federal bir devlet" kurulmasını istedi. Irak’ın en güçlü Şii gruplarından Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi’nin lideri Abdülaziz El-Hekim, kardeşi Ayetullah Muhammed Bağkır El

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Iraklı Şiilerden Özerklik Talebi

Irak'ta yeni anayasa taslağının hazırlanması için çalışmalar sürerken, Şiiler özerk bölge talebinde bulundu. Iraklı Şii lider Abdülaziz el Hekim ve Şii Bedr Tugayları’nın lideri Hadi el Ameri ülkenin güneyinde bir federe Şii bölgesi kurulmasını istediler. Ülkenin petrol kaynaklarının en büyüklerinin bulunduğu güney kesminde bir Şii federe bölgesi kurulması gerektiğini söyleyen Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi lideri Abdülaziz el Hekim, ‘‘Federalizm sözkonusu ise, bizce güney ve orta kesimlerde bir bölge oluşturulması gerekir’’ dedi. El Hekim’in bu sözlerinden kısa bir süre önce, İran’da eğitildiği bilinen Bedr Tugayları adlı Şii örgüt de Şiilerin Irak’ın güneyinde kendi federe bölgelerine sahip olmaları gerektiğini söyledi. Bedr Tugayları lideri Hadi el Ameri, ‘‘Federalizm Irak’ın tümünde geçerli olmalıdır. Şiilerin de kendi federalizmlerine sahip olmalarını engellemeye çalışıyorlar’’ diye konuştu. Şiilerin kutsal saydığı Necef kentinde toplanan on binlerce Şii’ye hitaben konuşan Ameri, ‘‘Güneyde bir bölge kurulması için ısrarcı olmalıyız, yoksa pişman oluruz. Merkezi hükümetten ölümden başka ne gördük’’ dedi.

Tüm ülkede federalizm

Hadi el Ammari, sadece Irak'ın kuzeyinde Kürtlerin olduğu bölgede değil, ülkenin genelinde federalizmin uygulanması gerektiğini söyledi. Şii liderler, Irak'ın kuzeyinde Kürtlerin sahip olduğu düzeyde bir özerklik isteyip istemediklerine açıklık getirmedi. Şimdiye dek Irak'ta yönetim biçiminin federalizm olmasında ısrar edenler, kuzeyde fiilen özerk bir bölgede bulunan Kürtlerdi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?