banner39

Iraklı sivili öldüren ABD'li askere 10 yıl hapis cezası

Irak'ta silahsız bir sivili öldüren ve cesedine sahte kanıtlar yerleştiren Amerikan ordusundan Çavuş Evan Vela, ömür boyu hapis istemiyle yargılanıyordu.

Arşiv 10.02.2008, 20:42 10.02.2008, 20:42
Iraklı sivili öldüren ABD'li askere 10 yıl hapis cezası

Irak'ta silahsız bir sivili öldüren ve cesedine sahte kanıtlar yerleştiren Amerikan ordusundan bir keskin nişancı, 10 yıl hapse mahkum oldu.

Bağdat'ın güneyinde geçen yıl 11 Mayıs'ta silahsız bir Iraklı sivili öldüren Çavuş Evan Vela, ömür boyu hapis istemiyle yargılanıyordu.

Mahkeme masraflarını ödemeye de mahkum olan Vela, ayrıca askerlikten de atılacak.

Mahkeme kararı otomatik olarak askeri temyiz mahkemesine gönderildi.

CİNAYETİ NASIL İŞLEDİĞİNİ MAHKEMEDE ANLATMIŞTI

Mahkeme sırasında Iraklı bir sivili hiçbir gerekçe yokken öldürmekle suçlanan 23 yaşındaki çavuş Evan Vela katliamı nasıl gerçekleştirdiğini bütün ayrıntıları ile anlatmıştı.

İfadesini verirken aralarda ağladığı gözlemlenen ABD askeri, "Bağdat'ın güneyindeki İskenderiye bölgesinde 11 Mayıs'ta kontrol noktası oluşturduk. Bir Iraklı elleri havada bize doğru yavaş yavaş ilerlemeye başladı. Komutanım olan Başçavuş Michael Hansley bana döndü ve 'Silahını çek ve O'nu öldür' dedi. Yüzüne bakınca, 'yoksa hazır değil misin?' diye sordu. Tabancamı çıkardım ve O'nu boynundan vurdum. Ateş ettiğime inanamıyordum. Komutanım gülmeye başladı. 'Şimdi işini bitir' dedi. Bir kez daha ateş edip cansız bedenine bakakaldım. Başçavuş beni tebrik ettikten sonra aracımızdan bir Kalaşnikov çıkardı. 'Al bunu cesedin yanına koy. Bu cinayeti soranlara O'nun direnişçi olduğunu söyleyeceğiz' dedi". Çavuş bu sözleriyle cinayeti itiraf etmişti.

Kaynak : AA / ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?