banner39

Iraklı vekiller son gelişmeleri değerlendirdi

Bir sempozyum için Türkiye’de bulunan Iraklı Milletvekilleri, Irak’ta yaşanan etnik-mezhepsel gerilimleri değerlendirirken çatışmaları Amerikanın körüklediğini bildirdiler.

Arşiv 12.04.2007, 16:59 13.04.2007, 11:33
Iraklı vekiller son gelişmeleri değerlendirdi

Bir sempozyum için Türkiye’de bulunan Irak Uzlaşma Cehpesi'nden Bağdat Milletvekili Dr. Haris el-Ubeydi ile Şii Irak İttifakı Telafer Milletvekili Dr. Muhammed Taki Mevla, Irak’ta yaşanan etnik-mezhepsel gerilimleri masaya yatırdı.

Caferider’in konukları olarak “Fikirde Uzlaşı Eylemde Birlik” Türkiye’ye gelen Iraklı vekiller, Mazlumder’de düzenlenen basın toplantısında, İşgal öncesi ve İşgal sonrası Irak’taki gelişmeleri değerlendirdiler.

Irak Halkının asırlarca etnik köken ve mezhepsel bir ayrım gözetmeksizin birlik ve beraberlik içerisinde yaşamlarını sürdürdüğüne dikkat çeken vekiller, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Arap, Kürt, Türkmen, Müslüman Hıristiyan, Musevi ve Yezidiler gibi çeşitli mezhep ve topluluklardan oluşan Irak halkının tarihten gelen bir kardeşlik bağları olduğunu belirten Bağdat Milletvekili Dr. Haris el-Ubeydi, “Tek bir ailede arap, kürt, Sünni ve Şii bulabilirsiniz. Halkımız Saddam zamanında çok büyük acılar çekti. Saddam ne Şii’leri temsil ediyordu ne Sünni’leri temsil ediyordu ne de ulusal özgür düşünceyi temsil ediyordu. Sadece kendi makamını temsil ediyordu. Bu yüzden Sünni, Şii, Arap, Türk, Kürt fark etmez kimseyi öldürmekten çekinmiyordu. Eğer Sünni yönetimi temsil ediyor olsaydı o zaman Sünnilerden kimseyi öldürmemesi gerekirdi. Ama o Sünni din adamlarını öldürmekten çekinmedi” dedi.

Saddam zulmünün ortadan kaldırılması kendileri için sevindirici bir olay olduğunu dile getiren Dr. Haris el-Ubeydi, “Ancak yeni bir zulüm perdesi ve dalgası Irak halkını temsil etmeyen insanlar tarafından sardı ülkeyi. Kast ettiğim, insanları tekfir eden aşırılardır. Kişisel görüşüm, onların Amerika planının bir parçası olduklarıdır. Biz tüm Irak halkı olarak Amerika ve yaptıklarından şikayetçiyiz” şeklinde konuştu.

Söz konusu tekfirci anlayışın, Amerikan işgalinden sonra koptuğunu kaydeden el-Ubeydi, bunun Amerikancı görüşün yayılma merkezleri olduğunu anlatarak şunları söyledi: “Bizim tespit ettiğimiz, Iraktaki Amerikan hapishanelerinden Salıverilen bu tekfirci görüşteki insanların çoğunlukta olduğudur. Örneğin İşgalci askerleri, kendilerini savunmak için silahı bulunan silahlarını alıyorlar ama tekfircilerin ellerindeki ağır silahları almıyorlar. Irak’ta izlediğiniz katliamı gerçekleştirenler, Şii ya da Sünni cemaatlere mensup olmayanlardır. Bunlar, hukuk ve dini ayaklar altına alanlardır. Bunlar İslam adına Müslümanları öldürüyorlar. Bu nasıl anlayış? Kur’an-ı Kerim’de var mı böyle bir şey? ”

Irak’ta gelecekte mezhepsel çatışmaların olamayacağını kaydeden Dr. Haris el-Ubeydi, “buna delil olarak Irak içinde ve dışında olan bütün halkımızla akrabalık bağıyla birbirimize bağlıyız.”

Saddam zamanını hayırla yad edemeyeceklerini vurgulayan el-Ubeydi, “Ancak şunu söyleyebilirim ki Saddam zamanındaki güvenlik, şimdikinden daha iyiydi. O zaman konuşma özgürlüğümüz yoktu ama barış için şimdi rahat konuşabiliriz. Ama bugünkü yıkımı sağlayan ise dışarıdan gelen dış güçlerdir. Bugün yaşananlar, Amerika’nın oradaki varlığı büyük sebep denilebilir.”

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?