banner15

Irak'ta 13 Direnişçi İdam Edildi

Irak hükümeti, direnişe katılma suçundan idama mahkum edilen 13 kişinin idam edildiğini açıkladı. Irak’ta ilk kez direnişe katılan kişiler hakkında ölüm cezası infaz ediliyor.

Irak'ta 13 Direnişçi İdam Edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamada, 13 kişinin tümünün idam cezalarının asılmak suretiyle yerine getirildiği bildirildi. İdam edilenlerden yalnızca birinin ismi biliniyor. Şükeyr Farid adlı Musullu bir polis. Irak makamlarına göre, Farid, Suriyeli militanlarla işbirliği yaparak, Irak'lıları saldırılara katılmaya teşvik ettiğini itiraf etmiş.
Irak geçici yönetimi, idam cezasını önce kaldırmıştı fakat 2004 yılı Haziran ayında, davası halen sürmekte olan devrik lider Saddam Hüseyin'e karşı kullanılabilmesi için yeniden yürürlüğe soktu. Geçen yıl üç kişi cinayet suçundan ölüme mahkum edilmiş ve idam edilmişlerdi. Fakat Baas rejiminin devrilmesinden bu yana idam cezası ilk defa direnişçilere karşı kullanılmış oldu.

Ebu Garib Tutsakları Başka Kampa Sevkedilecek

Bu arada, Irak’taki Amerikan askeri yetkilileri, Bağdat’ta gözaltında tuttukları kişileri Ebu Garib cezaevinden, yeni kurulan bir kampa aktaracaklarını açıkladılar. Amerikan işgal ordusunun Bağdat’taki sözcüsü, Bağdat havaalanı yakınlarında Camp Cropper adıyla yeni bir tesise geçilmesinin uzun süredir planlandığını ve kampın inşaatının bir süredir devam ettiğini söyledi. Askeri sözcü, inşaat bittiğinde Amerikan ordusunun elindeki tutsakların Ebu Garib'den, Camp Cropper'a nakledileceklerini kaydetti. Bunun önümüzdeki aylarda gerçekleşmesi bekleniyor. Amerikan ordu sözcüsü, bu gerçekleştiğinde Ebu Garib cezaevinin de Irak Adalet Bakanlığı'na teslim edileceğini söyledi.

Ebu Garib cezaevinin adı Saddam Hüseyin rejimi döneminde, işkence ve zulümle özdeşleşmişti. Baas yönetiminin devrilmesi ardından cezaevinin yönetimi Amerikalılara geçti. Bu dönemde ise Amerikan askerleri tarafından tutsaklara yapılan kötü muamele ve işkencenin sembolü haline geldi. 2003 yılında burada tutulan insanlara amerikan askerlerinin muamelesini gösteren fotoğraflar bütün dünyada şok etkisi yaratmıştı. Şu anda Ebu Gureyb cezaevinde 4 bin 500 kişi tutuluyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48