banner39

Irak'ta 2 bin doktor öldürüldü

İşgalin 5. yılında Irak'ta sağlık sorunlarının daha da arttığı ve işgal sürecinde ülkede iki bin doktorun öldürüldüğü açıklandı.

Arşiv 20.03.2008, 12:57 20.03.2008, 17:41
Irak'ta 2 bin doktor öldürüldü


Dünya Doktorları Örgütü, Irak'ta sağlık alanındaki durumu "dramatik" olarak nitelendirdi. Örgütün Irak'ın işgalinin 5. yıl dönümünde yayımladığı raporda, Irak'ta başlıca kurbanların siviller olduğu vurgulandı.

Iraklı çocukların yüzde 28'inin kötü beslendiği ve yüzde 10'unun kronik hasta olduğu belirtilen raporda, kentlerde kadınların yüzde 30'unun, kırsal kesimdeyse yüzde 40'ının tıbbi yardım olmadan doğum yaptıklarına dikkat çekildi.

Sağlık kurumlarının araç-gereç ve nitelikli elemandan yoksun olduğunun altını çizen örgüt, ülke genelindeki 180 hastanenin yüzde 90'ının insani kaynağı olmadığını, orta ve batı bölgelerinde bu kurumların saldırıya uğradığını belirtti.

2 BİN DOKTOR ÖLDÜRÜLDÜ

Irak'ta 1991'den bu yana faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşu Dünya Doktorları Örgütü, sosyal konumları nedeniyle tıp personelinin sık sık tehdit edildiğini, baskılara maruz kaldığını, kaçırıldığını ve hatta öldürüldüğünü bildirdi.

Raporda, 2003'te 34 bin doktorun yarısının ülkeyi terk ettiğine, 2003'ten bu yana 2 bin doktorun öldürüldüğüne ve 250 doktorun kaçırıldığına ilişkin Irak Tıp Derneğinin verilerine yer verildi.

ANTİDEPRESAN EN FAZLA KULLANILAN İLAÇ

Merkezlerde muayene edilen hastaların yüzde 20'sinin psikolojik sorunları olduğu vurgulanırken, başta gençler olmak üzere halkta bağımlılığın çok hızlı yayıldığına, ayrıca depresyon ilacı Valium'un bugün Irak'ta en fazla kullanılan ilaç haline geldiğine dikkat çekildi.

Irak'ta sadece iki psikiyatri hastanesi olduğu kaydedilen raporda, bu hastanelerin de Bağdat'ta bulunduğu ve bunlarda sadece yetişkinlerin kalabildiği, ülkede psikiyatr sayısının yalnızca 91 olduğu vurgulandı.

Örgüt, uluslararası toplumdan Iraklı mültecilere oturma izni vermesini ve bağış yapan ülkelerden de Irak'ta kalanlar için insani yardıma hız vermelerini istedi.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?