banner15

Irak'ta 20 Petrol Tankeri Yandı: 44 Ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 60 tankerlik bir konvoya saldırı düzenlendi. Saldırıda 20 petrol tankeri alev aldı. Konvoya eşlik eden polisler hala saldırganlarla çatışıyor. Bağdat'ta düzenlenen iki ayrı intihar saldırısında ise toplam 44 kişi öldü.

Irak'ta 20 Petrol Tankeri Yandı: 44 Ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bağdat'ta peşpeşe meydana gelen saldırılardan sonuncusunun hedefi tanker konvoyu oldu. Başkent'in doğusunda meydana gelen olayda silahlı kişiler, konvoya pusu kurdu. Petrol Bakanlığı'ndan bir sözcü, olayda sadece bir tankerin zarar gördüğünü söylerken, polis zararın daha büyük olduğunu belirtiyor. Konvoya eşlik eden polislerle silahlı kişiler arasındaki çatışma hala sürerken, saldırıyı Irak İslam Ordusu adlı bir örgüt üstlendi. Sevkıyatın, ülkenin kuzeyindeki Beici'de bulunan ana rafinerinin kapanmasından sonra başkentte baş gösteren yakıt krizini azaltmak amacıyla yapıldığı kaydedildi.

Cenaze Törenine İntihar Saldırısı: 36 Ölü

Irak polisi, başkent Bağdat'ın yaklaşık 100 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Mikdadiye'de bir cenaze töreni sırasında düzenlenen saldırıda ölü sayısının 36'ya yükseldiği, yaralı sayısının 40 olduğu bildirildi. Bir yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada, yerel bir siyasetçinin cenaze törenine katılanlara önce havan topu atıldığını, sonra da otomotik tüfeklerle ateş açıldığını, bunun da koasa yol açtığını söyledi. Kendini kaçanların arasına atan intihar eylemcisinin daha sonra üzerindeki bombayı patlattığı bildiriliyor. Diyala polisi, Bağdat'ın 90 kilometre kuzeyinde bulunan Mikdadiye'de bomba ve havan toplarıyla saldırılan cenaze töreninin, kentteki hastanenin yöneticisi Ahmed el-Bakka'nın yeğeni için düzenlendiğini ve törende yaklaşık 100 kişinin bulunduğunu kaydetti.

Başbakan İbrahim Caferi'nin başında olduğu Şii Dava Partisi'nin yerel lideri de olan el-Bakka'ya salı günü suikast girişiminde bulunulmuş, saldırıda yaralanan Bakka'nın yeğeni daha sonra hayatını kaybetmişti. Diyala polisinden Selam Hussin, bu saldırının bir "terörist eylem" olduğunu ve Şii-Sünni iç savaşını kışkırtmayı amaçladığını söyledi. Öte yandan Bağdat'ta da bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu en az üç kişi öldü. Görgü tanıkları saldırının Şiilerin çoğunlukta olduğu Kadimiye bölgesinde meydana geldiğini söyledi.

Bir Başka Bombalı Saldırı Daha: 8 Ölü

Bağdat'ın güneyinde bomba yüklü araçla düzenlenen yeni bir saldırıda ilk bilgilere göre 8 kişi hayatını kaybetti. Hastane ve polis kaynakları, Dura bölgesinde işlek bir alışveriş merkezi yakınlarındaki yolda meydana gelen patlamada 12 kişinin de yaralandığını açıkladı. Polis Yüzbaşısı Firras Giti, bombalı saldırının hedefinin polis devriyesi olduğunu ve bombanın civardaki bazı dükkân ile araçlara zarar verdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48