banner39

Irak'ta 24 Saatte 102 Ölü

Irak son 24 saatte meydana gelen saldırılarda 102 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Bağdat'ın kuzeyindeki Balad kasabasında dün düzenlenen intihar saldırılarında ölenlerin sayısının ise 95'i bulduğu açıklandı. Yaralı sayısının ise 100'ü aştığı b

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta 24 Saatte 102 Ölü

Irak'ta son 24 saatte, Bağdat'ın hem güneyi ve hem kuzeyindeki iki Şii kentini hedef alan saldırılarda en az 100 kişi öldü. Bu sabah Bağdat'ın güneyindeki Hilla kentinde bir pazar yerine düzenlenen saldırıda en az 7 kişi öldü. Saldırıda 30'dan fazla kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Bağdat'ın kuzeyindeki Balad kasabasında dün düzenlenen intihar saldırılarında ölenlerin sayısının ise 95'i bulduğu açıklandı. Yaralı sayısının ise 100'ü aştığı belirtiliyor. Kentteki bir doktor, yaralıların çoğunda ağır yanıklar olduğunu söyledi. Nüfusu ağırlıklı olarak Şii olan Balad'a yönelen eşgüdümlü otomobil saldırıları bir pazar yeri, bir banka ve bir polis karakolunu hedef aldı. Balad'da saldırılar, bomba yüklü üç otomobille yapıldı. Otomobillerden ikisi pazarın kurulduğu caddede karşılıklı olarak park edilmişti. İntihar saldırıları için kalabalığın en yoğun olduğu saatin seçildiği anlaşılıyor.
Kendini ''Irak'taki el Kaide'' olarak tanıtan bir örgüt, Şiilere karşı topyekun savaş başlattığını duyurmuştu. Salı günü Amerikalı ve Iraklı askeri yetkililer el-Kaide'nin Irak'taki liderinin yardımcısını öldürdüklerini ve böylece direnişçilere büyük bir darbe indirdiklerini söylediler. Ancak örgütten, öldürülen kişinin, lider kadrosunda yer almadığı açıklaması geldi.

ABD'li komutandan beklenmedik açıklama

Irak'taki Amerikan birliklerinin komutanı Orgeneral George Casey, bu ülkeden çekilmeye başlama kararlarında önümüzdeki 2.5 aylık dönemin belirleyici olacağını söyledi. Amerikalı komutanın sözünü ettiği bu süre içinde, Irak'ta hem anayasa referandumu hem de genel seçimler yapılacak.  Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonu'nda ifade veren Orgeneral Casey ayrıca, kendi başına operasyon yapma yeteneği olan Irak taburlarının sayısının azaldığını itiraf etti. Artık her geçen gün daha fazla sayıda Amerikalı, Irak'taki askerlerinin ne zaman eve dönmeye başlayacağını sorguluyor. General Casey, Senato'daki konuşmasında bu soruya kesin bir yanıt vermekten kaçındı. 
Demokrat Partili Senatör Carl Levin, Casey'e önemli sayıda askerin önümüzdeki bahardan itibaren çekilmeye başlayabileceği yolundaki daha önceki açıklamalarını hatırlattı. Casey, bunun gelecek birkaç ay içindeki gelişmelere bağlı olduğunu söyleyerek, "Önümüzdeki 75 gün bizim için çok kritik. Ne olduğunu gördükten sonra daha iyi bir değerlendirme yapma imkanımız olacak" dedi. George Casey, aralık ayında yapılacak seçimlere kadar 100 bin Iraklı askerin göreve hazır hale geleceğini de söyledi. Casey'e göre halihazırda Irak ordusunun dörtte üçlük bölümü muharebe gücüne sahip. Çatışmalara katılabilecek 30'dan fazla Irak taburu var.
 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?