Irak'ta 24 saatte 60 ceset

Irak'ta polis Bağdat çevresinde son 24 saat içinde toplam 60 ceset bulunduğunu açıkladı.

Irak'ta 24 saatte 60 ceset

Irak’ın başkentin Bağdat’ta son 24 saat içinde sokaklarda 60 ceset bulundu. Kurbanların tamamının silahla öldürüldüğü, bazılarında da işkence izlerinin saptandığı açıklandı. Öldürülenlerin büyük çoğunluğunun mezhepsel çatışmaların kurbanı olmuş olabileceklerine dikkat çeken BBC muhabirleri, bazı cinayetlerin de fidye peşindeki suç çeteleri tarafından işlenmiş olabileceğini aktarıyor. Salı günü öğle saatlerinde yine Bağdat'ta Sünnilerin yaşadığı Dora bölgesinde düzenlenen bombalı saldırıda en az 10 kişinin öldürüldüğü açıklandı.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, ölüm timleri halinde faaliyet gösteren gruplarla mücadele vaadinde bulunmuştu. Ancak bu konuda yeterli önlemleri almadığı görüşü Maliki'ye sıkça yöneltilen eleştirilerden. Maliki'nin geçen haftalarda gündeme getirdiği önlemler paketinin unsurları arasında mahalli güvenlik komiteleri kurulması da var. Bu komitelerde farklı dini, etnik ve siyasi görüşlerden kişilerin görev alması planlanıyor. Ancak bu komitelerin tarafsızlığının nasıl sağlanacağı kimlerden oluşacağı da belirsiz.

Bağdat'ta bombalı saldırı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen bombalı saldırıda en az 10 kişinin öldüğü bildirildi. Irak İçişleri Bakanlığı, saldırının Bağdat’ın güneyindeki Dura semtinde düzenlendiğini belirtirken, saldırıda 4 kişinin de yaralandığını bildirdi. Bombanın bir Sünni camisi yakınında park halindeki otomobilin altına koyulduğu belirtildi. Ancak İçişleri Bakanlığı, saldırının hedefinin cami olmadığının anlaşıldığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39