banner39

Irak'ta 24 saatte yaklaşık 200 kişi katledildi

Irak'ta dün yapılan saldırılarda ölenlerin sayısının 200'e yaklaştığı, Başbakan Maliki'nin saldırıları Saddam dönemindeki katliamlara benzettiği bildirildi.

Arşiv 19.04.2007, 10:55 19.04.2007, 10:55
Irak'ta 24 saatte yaklaşık 200 kişi katledildi

Irak Başbakanı Nuri Maliki, Bağdat'ta yaklaşık 200 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıları lanetlerken, başkentte Amerikan güçlerinin yeni güvenlik operasyonunu başlatmasından bu yana en kötü günün yaşandığını söyledi.

Maliki, Çarşamba günkü saldırıların arkasında olanları "Şeytan'ın askerleri" diye niteledi.

"Bu, genç - yaşlı, kadın - erkek ayrımı yapmayan canavarca bir saldırıdır" diyen Maliki, bütün halkı hedef alan bu eylemin Saddam Hüseyin dönemindeki katliamları anımsattığını söyledi.

Başbakan Maliki'nin emriyle, Sadriye semtinde güvenlikten sorumlu olan Irak ordusundan bir komutan gözaltına alındı.

Dün can kaybının en yüksek olduğu Sadriye'de otomobile yerleştirilen bomba pazar yerinde en az 140 kişinin ölümüne neden oldu.
En kanlı gün Gözlemciler, Bağdat'ta iki aydır devam eden Amerika önderliğindeki özel güvenlik operasyonu süresince en kanlı günün geride bırakıldığını söylüyor.

Sadriye pazarında Şubat ayında da bir başka büyük bombalı eylem olmuş, 130'dan fazla Iraklı ölmüştü.

Pazarda dünkü bombanın etkisiyle başlayan yangının kısa sürede sokağa park edilen araba ve minibüslere yayıldığı, pekçok kişinin bu araçlarda can verdiği bildiriliyor.

Reuters ajansına konuşan bir görgü tanığı, kurbanlardan çoğunun kadın ve çocuklar olduğunu söyledi.

"Onlarca ceset gördüm" diyen tanık, "Bazı insanlar minibüslerin içinde diri diri yandı. Patlamadan sonra kimse onlara ulaşamadı" dedi.

Bağdat'ta dün daha erken saatlerde meydana gelen ilk saldırıda, Sadr Şehri mahallesinde bomba yüklü bir araçla düzenlenen intihar saldırısında 42 kişi yaşamını yitirmişti.

Ayrıca Kerrada semtinde park edilmiş bir araçtaki bombaların patlaması sonucu 10 kişi öldü.

Bu eylemler, Amerikan ve Irak güçlerinin iki ay önce yeni bir güvenlik harekatı başlatmasından bu yana görülen en büyük saldırılar.

Gözlemciler yeni harekatın özellikle Şii milisleri hedef alarak başkentteki mezhep cinayetlerini büyük ölçüde engellediğini, ancak bombalı saldırılara karşı etkisiz kaldığını söylüyor.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates 'korkunç bir olay' nitelediği saldırılardan el Kaide'yi sorumlu tuttu.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki bugünkü saldırılardan kısa süre önce yıl sonuna dek ülkede güvenlik sorumluluğunu devralacaklarını açıklamıştı.

Bağdat'taki BBC muhabiri Jim Muir, ülkenin iç güvenliği Irak güçlerine devredilse de, koşulların işgal güçlerinin Irak'tan çekilmesine izin verecek kadar istikrarlı olmadığına dikkat çekiyor.

Amerikan ordusu da Irak'ta bulunan 140 bin Amerikan askerinde azaltmaya gitmek yerine, ülkedeki Amerikan varlığını daha da güçlendiriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?