banner15

Irak'ta 26 ABD askeri öldürüldü

Irak'ta son 48 saat içinde 26 Amerikan askeri öldürüldü. Basra'da da bir İngiliz askeri öldü.

Irak'ta 26 ABD askeri öldürüldü

Irak'ta dün en kanlı günlerinden birini yaşayan Amerikan ordusu, son 48 saat içinde 26 askerini kaybetti. Kerbela'da bugün meydana gelen çatışmalarda 5 ABD askerinin öldürüldüğü belirtildi. ABD ordusundan yapılan açıklamada, Iraklı direnişçilerin, Irak'ın Kerbela kentinde düzenledikleri saldırıda el bombaları ve hafif silahlar kullandıkları belirtildi.  El-Anbar'da düzenlenen saldırılarda ise 5 Amerikan askerinin öldüğü kaydedildi. 1 askerin ise Bağdat'ın kuzeyinde yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, Niniv'de cuma günü düzenlenen bir bombalı saldırıda yaralanan bir askerle, cumartesi günü düzenlenen bir başka bombalı saldırıda yaralanan askerin öldüğü belirtildi.  

Öte yandan, Amerikan ordusuna ait helikopterin düşmesi sonucu ölenlerin sayısı 12 olarak açıklandı. Ordu açıklamasında, dün düşen UH-60 Blackhawk tipi helikopterde 8 yolcu ile 4 kişilik mürettebatın öldüğü belirtildi. Daha önceki açıklamalarda, ölenlerin sayısı 13 olarak duyurulmuştu.

İngilizler de kayıp verdi

Irak'ın güneyinde ise, yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 1 İngiliz askeri öldü, 5'i yaralandı. İngiliz ordu sözcüsü Yüzbaşı Katie Brown, ülkenin ikinci büyük kenti Basra'da meydana gelen olayda yaralanan askerlerden birinin durumunun ağır olduğunu söyledi.  Basra'da perşembe günü bir İngiliz üssüne düzenlenen roket saldırısında da 6 asker yaralanmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35