banner39

Irak'ta 5 bin ton C4 patlayıcısı kayıp

Irak Savunma Bakanlığı'na ait 5 bin ton C-4 patlayıcısının kayıp olduğunu bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta 5 bin ton C4 patlayıcısı kayıp

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Bölücü Terörle Mücadele Şube Müdürü Nafiz Yüksel, geçen hafta Amerikan gizli servisi CIA'dan aldıkları bilgiye göre Irak Savunma Bakanlığı'na ait 5 bin ton C-4 patlayıcısının kayıp olduğunu söyledi. Yüksel, bu patlayıcıların sadece Irak içinde kullanılmakla kalmayıp Türkiye'ye de sokulduğunu aktardı.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevlisi Yüksel, Bahçeşehir Üniversitesi'nde düzenlenen 'Terör Okulu 3" konferansına katıldı. 'Türkiye'de Terörizmle Mücadele Yöntemleri ve PKK' başlıklı bir konuşma yapan Yüksel, terör örgütü PKK/Kongra Gel'in stratejisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. PKK'nın kırsal alan yerine büyük şehirleri tercih etmesinin sebebinin daha büyük yankı uyandırmak olduğunu anlatan Yüksel, "Büyük şehirlerde çöp kutusunda bile küçük bir bomba patlatsalar BBC, CNN gibi uluslararası kanallarda yayınlanıyor" diye konuştu. PKK'nın farklı isimler kullanmasının dünya kamuoyunun tepkisini çekmemek için olduğunu kaydeden Yüksel, "Örgüt, özellikle Batı bölgelerinde turistlerin öldüğü saldırılarda Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAG) adını kullanıyor. Dünya kamuoyunun PKK'nın üzerine gelmesini istemiyor." şeklinde konuştu. Terörü bitirmek için yapılması gereken iki şey olduğunu belirten Bölücü Terörle Mücadele Şube Müdürü Yüksel, bunların bölge halkının kazanılması ve örgüte desteğin kesilmesi olduğunu dile getirdi. Terör sorunu ile Kürt Sorunu arasında ayrım yaptıklarını ifade eden Yüksel, bu sorunların ayrı ayrı mücadele metodları gerektirdiğini sözlerine ekledi. PKK'nın son senelerde sıcak çatışmaya girmekten kaçındığını vurgulayan Yüksel, cep telefonu düzenekli ve mayınlı saldırılardaki artışında bunu gösterdiğini sözlerine ekledi. Cep telefonlarının kullanıldığı bombalama olaylarıyla ilgili ilginç bir detay veren Yüksel, Nokia 3310 markasının terör eylemlerinde tercih edildiğini, bu marka dışında başka cep telefonları ile yapılan saldırıların ise genelikle başarılı olmadığını söyledi.

Irak'taki kaosun PKK'nın işine yaradığına dikkat çeken Yüksel, Türkiye'de kullanılan patlayıcıların Kuzey Irak'tan ülkeye sokulduğuna vurgu yaptı. Irak Savunma Bakanlığı'nın yurtdışından aldığı 40 ton C-4 patlayıcısının kaybolduğu bilgisine sahip olduklarını açıklayan Yüksel, Türkiye'de yaptıkları operasyonlar sonucu 1216 ton C-4 ele geçirdiklerini kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Gizli Servisi CIA yetkililerinden aldıkları bilgiye göre Irak'ta 5 bin ton C-4 patlayıcısının kaybolduğunu aktaran Yüksel, bu patlayıcıların hem Irak'ta hem Türkiye'de kullanılabileceğini ifade etti. 2007 yılında PKK'nın Nisan-Mayıs aylarında çok büyük miktarlarda patlayıcıyı Türkiye'ye sokmaya çalışacağını anlatan Yüksel, buna göre kendilerininde sınırlarda tedbir aldığını dile getirdi.

 

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?