banner39

Irak'ta 5 yılda 290 gazeteci öldü

Irak'ta işgalin başladığı 2003'ten bu yana 20'i yabancı olmak üzere toplam 290 basın mensubu hayatını kaybetti.

Arşiv 20.02.2008, 14:17 20.02.2008, 17:25
Irak'ta 5 yılda 290 gazeteci öldü


Irak'ta savaşın başladığı 19 Mart 2003'ten bu yana hayatını kaybeden basın mensuplarının sayısı 290'a ulaştı. Ölen gazetecilerin 270'i Iraklı.

Irak Gazeteciler Sendikası Başkanı Şihab El Timimi, ABD askerlerinin ateşinde, çatışmalarda, patlamalarda ve kaçırılma olaylarında 270'i Iraklı 290 gazetecinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. El Timimi, ölen gazeteciler arasında 14 kadının bulunduğunu söyledi.

"9 Nisan 2003'ten itibaren basın özgürlüğünün tadını çıkarmaya başlamıştık" diyen El Timimi, bu dönemde çok sayıda gazete, dergi, radyo ve televizyonun yayın hayatına başladığını hatırlattı. El Timimi, "Ancak ne yazık ki sırtımızdan vurulduk. Gazeteciler kaçırılıp öldürülmeye başlandı" diye konuştu.

Irak'taki gazetecilerin adeta bir mayın tarlasında görev yaptığını anlatan El Timimi, basın mensubunun kurşunun nereden geleceğini, kendisini kaçıracak arabanın ne zaman yanında duracağını ya da ölümüne neden olacak patlamanın ne zaman nerede olacağını bilemediğini ifade etti.

El Timimi, ayrıca Amerikan ordusunun denetiminde bulunan Basra'daki Puka hapishanesinde 12 basın mensubunun tutulduğunu bildirdi.

GAZETECİLERİN AİLELERİNE FON DESTEĞİ

El Timimi, Gazeteciler Sendikası olarak kısıtlı imkanlarla, ölen gazetecilerin ailelerine destek olmak üzere bir birim kurduklarını, merkezi Brüksel'de bulunan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun da bu amaçla bir fon oluşturduğunu kaydetti.

El Timimi, geçen yıl bu fondan aldıkları 25 bin Euro'yu ölen gazetecilerin ailelerine yardım amacıyla kullandıklarını, ayrıca Irak Başbakanı Nuri El Maliki'den teslim alının 40 bin doların da aynı amaçla harcandığını söyledi.

Bu arada Iraklı Gazetecilerin Haklarını Savunma Derneği Başkanı İbrahim El Serrac, 2006 yılında öldürülen Iraklı gazetecilerin sayısının 75'i aştığını, 2007'de 54 Iraklı gazetecinin, 2008'de de 2 Iraklı gazetecinin öldürüldüğünü bildirdi.

4 gazetecinin kayıp olduğunu söyleyen El Serrac, "Irak'ta çalışan her gazeteci, dünyanın en tehlikeli bölgesinde çalışmayı seçtiği için cesurdur ve savaşın kahramanıdır. Her tür saygıyı ve teşekkürü hak ediyordur" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?