banner39

Irak'ta 655 bin sivil öldü

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının verilerine göre, 3 yılda Irak'ta 655 bin sivil öldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta 655 bin sivil öldü

Irak'taki yeniden yapılanma çalışmalarına rağmen, yapılan araştırmalar, şiddetin hız kesmediği ülkede savaşın verdiği zararın giderek arttığını ortaya çıkarıyor. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, kendi verileriyle çeşitli kuruluşlar ve resmi kurumların verilerine dayanarak yaptığı derlemeye göre, Irak savaşının başladığı 2003 yılının mart ayından beri ölen Iraklı sivillerin sayısı tartışmalı bir rapora göre 655 bini buldu.
AP, Irak'ta ölen sivillerin sayısı hakkında çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından çelişkili rakamlar verilmekle birlikte bu sayının 50 binin üzerinde olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Photo


Amerikan Dışişleri ve Savunma Bakanlığı, Brookings İnstitution, Iraq Body Count gibi kurumlar, Lancet internet sitesi ile Irak Sağlık ve Eğitim bakanlıklarının verilerini kullanan ajans, savaşta ölen Amerikan askerlerinin sayısının ise 31 Ekim 2006 itibarıyla 2 bin 818 olduğunu kaydetti.
AP, 31 Ekime kadar Irak'ta yaralanan Amerikalı askerlerin sayısının da 21 bin 419 olduğunu belirtirken, Irak'ta ticaret için gelen 646 sivilin de öldüğünü bildirdi.
Savaşta 155 Iraklı profesörün öldüğünü belirten ajans, 250 kadar doktor ve sağlık çalışanın da şiddetin kurbanı olduğunu, en az 6 bin 000 doktorla binlerce profesörün de ülkeyi terk ettiğini kaydetti.

MALİYET 340 MİLYAR DOLAR

Irak savaşının maliyetinin 340 milyar dolar olduğunu vurgulayan AP, bunun da günde 250 milyon dolar anlamına geldiğini kaydetti.
AP, savaş öncesi Irak'ta günlük petrol üretiminin 2,58 milyon varil olduğunu, 31 Ekim 2006 itibarıyla ise günlük üretimin 2,33 milyon varilde kaldığını, savaş öncesi 3 bin 958 megavat olan elektrik üretim kapasitesininse 4 bin 100 megavata çıktığını bildirdi.
Irak'ta savaştan sonraki en çarpıcı gelişme ise cep telefonu sayısındaki artış oldu. Savaş öncesi cep telefonu hizmeti verilmeyen ülkede 31 Ekim 2006 itibarıyla cep telefonu olanların sayısı 7 milyon kişi olarak belirlendi. Sabit telefonların sayısı ise 400 binin biraz üzerinde artarak 1,25 milyon aboneye çıktı.
Savaş öncesi 12,9 milyon kişi içilebilir su elde ederken, bu rakam 14,3 milyona çıkarıldı. Kanalizasyon hizmeti kullanmaya başlayan nüfus ise 4,5 milyon artarak 10,7 milyon kişiye ulaştı.
Irak'taki enflasyon rakamları ise 2004, 2005 ve 2006'da şimdiye kadar yüzde 31'ler seviyesinde kaldı.
Savaş sırasında iç göç yapan Iraklıların sayısı 1,5 milyona çıkarken, savaş öncesi yurt dışında yaşayan Iraklıların sayısı 500 bin iken bu rakam da 1,6 milyona yükseldi.

Bağdat'ta 56 Kişi Kurşuna Dizildi

Irak polisi cesetlerin el ve kolları bağlı olarak bulunduğunu açıkladı. Sünni-Şii çatışması kurbanı olan bu kişilere işkence yapıldığı ve daha sonra başlarına kurşun sıkılarak öldürüldüğü belirlendi.

Bu arada Amerikan birlikleri, Bağdat’ın güneyinde iki binaya yapılan baskında 13 direnişçinin öldürüldüğünü açıkladı.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada direnişçilerin Mahmudiye yakınlarındaki binalara saklandıklarını ve teslim olmayı reddettikleri belirtildi.

Açıklamada öldürülen direnişçilerden birinin üzerinde bomba yüklü bir yelek bulunduğu da vurgulandı.

Dün Bağdat’ın doğusunda yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 3 Amerikan askeri öldüğü. El Anbar ilinde de bir askerin vurularak öldüğü öğrenildi.

Öte yandan Mart ayında Iraklı bir kıza tecavüz etmek ve 3 yakınıyla birlikte öldürmekle suçlanan Amerikalı askerin davası başlıyor. Steven Green suçlu bulunursa idam cezasına çarptırılabilecek.

Olay, Mart ayında Mahmudiye kentinde meydana gelmişti. 101. Paraşüt Tümeni’nde görevli er Green’le üç başka askerin, genç kıza tecavüz ettiği ve daha sonra olayı gizlemek için ailesinden üç kişiyi öldürdüğü iddia ediliyor.

Mahmudiye yakınlarındaki bir üste görev yapan askerler başlangıçta cinayetten direnişçileri sorumlu tutmuştu. Green olaydan birkaç ay sonra psikolojik sorunları nedeniyle ordudan çıkarılmıştı.

Tecavüz ve cinayetle suçlanan Green, Silahlı Kuvvetler ile ilişiği kesildiği için Amerika’da sivil bir mahkemede yargılanıyor.

Birleşmiş Milletler ise, Irak’ta iç göç sorununun kaygı verici boyutlara ulaştığını açıkladı. Mülteciler dairesi sözcüsü Ron Redmond, devam eden şiddet eylemleri, toplumsal karışıklıklar ve ödenek olmaması nedeniyle bu kişilere yardım edilemediğini de söyledi.

İç mültecilerin çoğu din ve mezhep çatışmalarından kaçan Iraklılar. Örgüt , sadece bu yıl içinde en az 425 bin Iraklının evini barkını terkederek kendi mezhebinden kişilerin çoğunlukta olduğu kentlere yerleştiğini tahmin ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?