banner39

'Irak'ta 9 Milyar dolar kayıp'

Amerika'nın 2004'e Irak'a gönderdiği 12 Milyar dolarlıklık paranın 9 Milyarının kaybolduğu, Bush'un bu duruma göz yumduğu ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Irak'ta 9 Milyar dolar kayıp'

Amerika'nın, 2004'te Irak'a gönderdiği 12 milyar doların 9 milyarının kaybolmasına göz yumduğu ileri sürüldü. Independent gazetesi, özel uçaklarla gönderilen tonlarca ağırlıktaki banknotların kim tarafından teslim alındığı ve nasıl harcandığı üzerinde kontrol kurulamadığını yazdı.

Irak'ta ABD'nin bir dönem sivil yöneticiliğini yapan Paul Bremer de Demokratların, kaybolan milyarlarca dolar üzerine başlattığı soruşturma kapsamında önceki gün Kong-re'de ifade verdi. Bremer, savaş ortamında bu paranın sağlıklı bir şekilde muhasebesinin tutulamayacağını savundu.

Independent gazetesine göre ABD ordusu, direnişçilerin gelişmiş silahlara sahip olması ihtimali üzerinde duruyor. Bağdat'ın kuzeyinde önceki gün düşen helikopterin roketle vurulduğu ortaya çıkmıştı. Gazete, gelişmiş silahlara sahip direnişçilerin daha fazla kayba yol açacağından endişe edildiğini vurguladı.

Bağdat'taki operasyonlarını yoğunlaştıran Amerikan ordusu ise dün Sağlık Bakanlığı'na baskın düzenledi. Irak birliklerinin eşlik ettiği baskında Bakan Yardımcısı Hakim Zemili tutuklandı. Amerikan ordusu, Zemili'nin, "yolsuzluk ve direnişçilere yardım etmekle" suçlandığını açıkladı.

Bu arada Amerikan savaş uçaklarının dün Bağdat'ta düzenlediği hava saldırısında 13 kişinin; Şii şehri Aziziye'de bir pazar yerine gerçekleşen bombalı saldırıda ise 15 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?