banner15

'Irak'ta Akademisyenler Tek Tek Öldürülüyor'

Iraklı yazar Haifa Zangana, "Irak'ta işgal karşıtı muhalif akademisyenler teker teker öldürülüyor" dedi. Sadece geçen yıl öldürülen üniversite mensubu sayısı 296. Irak'ın Nahravan kasabasında 25 kişi öldürüldü.

'Irak'ta Akademisyenler Tek Tek Öldürülüyor'

Iraklı aydınlar ve uluslararası insan hakları kuruluşları, Irak'ta sadece 2005 yılında 296 üniversite mensubunun öldürülmesi ve 133'ünün saldırı sonucu yaralanmasından işgal güçlerini sorumlu tutuyor. Devrik lider Saddam Hüseyin döneminde tutuklanan ve hapis yatan bir edebiyatçı olan Iraklı Haifa Zangana, İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan yazısında, özellikle ''işgal karşıtı olan ve 'kukla' yönetimi kabul etmeyen'' akademisyenlerin teker teker öldürüldüğünü belirtiyor. Yazıda, Bağdat Üniversitesi mensubu arkadaşının yazdığı bir mektuptan bahseden Zangana, 50'li yaşlarındaki Profesör Abdürrezak El Nas'ın, öldürülen arkadaşları için üzüntüsünü dile getirdiğine ve şu soruyu sorduğuna işaret ediyor: ''Sırada hangimiz var?''
   
El Nas, bu soruyu sorduktan kısa süre sonra, 28 Şubat'ta, iki araç tarafından pusuya düşürüldü ve silahlı kişilerin açtığı ateş sonucu öldürüldü. Yalnızca Bağdat Üniversitesi'nde öldürülen akademisyen sayısının 80'e ulaştığını belirten Zangana, bu cinayetlerin hiçbirinin işgal güçleri ya da geçici hükümet tarafından soruşturulmadığını kaydediyor. Iraklı bilimadamlarını ve entelektüelleri koruma görevinin, uluslararası yardım kuruluşları ve savaş karşıtı örgütlere kaldığını kaydeden Zangana, ''Brussels Tribunal on Iraq'' (Irak için Brüksel Mahkemesi) grubunun konunun üzerine gidilmesi talebiyle yetkililere sunulmak üzere bir liste hazırladığını ve imza kampanyası başlattığını belirtiyor.Grubun araştırmasına göre kurbanlar arasında, Irak'ın her bölgesinden, farklı etnik, dini ve politik yapılarda kadın ve erkek üniversite hocaları bulunuyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğunun, işgale karşı oldukları konusunda beyanatları biliniyor. Zangana, birçok Iraklı gibi kendisinin de bu cinayetlerin arkasında siyasi nedenler yattığına ve işgal güçlerinin en küçük bir toplumsal destek görememiş olmasıyla ilgili olduğuna inandığını ifade ediyor.
   
"Bağımsız zihinler yok ediliyor"

Haifa Zangana, sözlerini şöyle sürdürüyor: ''İşgalin amaçlarına tam olarak ulaşabilmesi için, bağımsız zihinlerin yok edilmesi gerekiyor. Irak'taki entelektüel yaşamın toptan yok edilmesi için kasıtlı bir çabaya tanıklık ettiğimizi hissediyoruz'' Son öldürülen akademisyen Profesör El Nas'ın, El Cezire ve El Arabiye televizyonlarında sık sık ABD liderliğindeki işgal güçlerini ve yeni hükümeti hedef alan eleştirilerinin yayınlandığı belirtiliyor. Zangana'nın dikkat çektiği örneklerden birisi de, insan hakları savunucusu ve işgal karşıtı Dr. Abdüllatif El Maya'nın, El Cezire televizyonunda Irak hükümetini hedef alan eleştirilerinin yayınlanmasından 12 saat sonra öldürülmesi.
   
Iraklı bir grup gazetecinin, üniversite mensuplarının öldürülmesinden doğrudan yeni kurulan Irak hükümetine bağlı güçleri sorumlu tuttuğunu belirten Zargana, bu grubun hükümete, aydınları hedef alan ''sistematik suikast kampanyası''na son verilmesi ve sorumluların en kısa zamanda bulunması çağrısı yaptıklarını aktarıyor. Zangana, ''Irak'taki işgal yasasının tüm yabancı askerler, diplomatlar ve şirket çalışanlarına Irak'ta dokunulmazlık sağladığını belirterek, yazısını şu sözlerle sona erdiriyor: ''İngiltere ve ABD hükümetleri, kendi yandaşlarının sorumlu olduğu insan hakları ihlalleri ve cinayetlere karşı gözlerini sımsıkı kapatıyor''

Bağdat'ta 25 ceset bulundu

Irak'ta vurularak öldürülen 25 kişinin cesedi bulundu. Bağdat'ın hemen dışındaki küçük bir kasaba olan Nahravan'dan belediye meclisi üyesi Ala Abdülsahab Lami, Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, silahlı kişilerin dün gün batarken bir elektrik santralını basarak dört kişiyi, daha sonra da yakındaki tuğla fabrikasında 21 kişiyi öldürdüğünü söyledi. Öldürülenlerin tamamının Şii olduğunu belirten Lami, ''Bu bir mezhep saldırısıdır'' dedi. Bu arada, Irak'ın Musul kentinde eğitimden dönen ve yeni mezun 4 polis, direnişçiler tarafından uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Edinilen bilgiye göre, dün saat 15.00 sıralarında polis okulundaki eğitimden dönen yeni mezun olmuş 4 polise direnişçiler tarafından saldırı düzenlendi. Hay-Sukkar bölgesinde keskin nişancı silahlarıyla suikaste uğrayan 4 polis yaşamını yitirdi. Bölge Amerikan ve Irak askerleri tarafından abluka altına alındı. Yapılan tüm aramalara rağmen direnişçiler bulunamazken, cenazeler Cumhuri Hastanesi'ne kaldırıldı. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma sürdürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48