Irak'ta bayrak krizi tırmanıyor

Iraklı Kürtlerin, Irak resmi bayrağını yasaklamasının ardından başlayan bayrak tartışması büyüyor.

Irak'ta bayrak krizi tırmanıyor

Iraklı Kürtlerin, Irak resmi bayrağını yasaklamasının ardından başlayan bayrak tartışması büyüyor. Erbil'deki Kürt Parlamentosu'nda konuşan Barzani, bayrağın Baas rejimini ve Kürt soykırımını temsil ettiğini belirtti.
 
Başkent Bağdat'tan ise Iraklı Kürtlerin 'bayrak yasağına' sert tepki geldi. Barzani, Kürtlerin iradesini Kürdistan Parlamentosu'nun belirleyeceğini belirterek "hiç kimseden korkmadan, Kürdistan Parlamentosu gerekli gördüğünde, bağımsızlık ilan edebilir" dedi.
 
Mesud Barzani, Irak Parlamentosu'ndan yeni bir bayrak kabul etmesini de istedi ve bayrak kararını, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin onayını alarak verdiğini savundu.
 
Irak yönetimi karara tepkili
 
Irak yönetimi ise bayrağın indirilmesine tepki gösterdi. Başbakan El Maliki, Kürt bayrağını 'gayrimeşru' ilan ederek, bayrak yasağının kaldırılmasını istedi.
 
Başbakan El Maliki adına yayımlanan açıklama kısa ve özdü. Açıklamada, "Meclis anayasaya uygun olarak bu konuda bir karar almadığı sürece şu an kullanılmakta olan Irak bayrağı, Irak topraklarının her santimetrekaresinde göndere çekilmelidir'' denildi.
 
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ise bayrak konusunda anayasal boşluk bulunduğunu söyledi ve Maliki'nin tepkisine, "bu bayrak, Kürtlere yönelik katliamların, baskıların bayrağıdır. Irak'ın yokoluşunun bayrağıdır" diyerek sert çıktı.
 
Parlamentoda konuşan Barzani, "eğer çıkarlarımıza uygunsa, bağımsızlığımızı da ilan ederiz" dedi ve Irak Parlamentosu'ndan yeni bir bayrak kabul etmesini istedi.
 
Anayasa bayrak tarifi yapmıyor
 
Irak bayrağı kırmızı, beyaz ve siyah renkte. Bu bayrak, Iraklı Kürtler tarafından Saddam Hüseyin ve BAAS dönemini temsil ettiği için kabul görmüyor.
 
Iraklı Kürtlerin bayrağı ise kırmızı, beyaz ve yeşil. Ortasında da bir güneş var. 2005'te kabul edilen Irak anayasası, bayrak tarifi yapmıyor. ABD'lilerin önerdiği yeni bayrak ise kabul görmedi.
 
Irak, 2003'teki işgalden bu yana 'bölünme' tartışmaları yaşıyor. Irak'ın bütünlüğüne yönelik temel tehdit şu anda devam eden ve ülkeyi bir iç savaşın eşiğine getiren Şii - Sünni çatışması.
 
Arap - Kürt kavgası ise şimdilik sembolik düzeyde devam ediyor. Bayrak olayının dışında, bazı başka uygulamalar da Kürtlerin bağımsızlık istediğini savunanlar ellerini güçlendiriyor.
 
Özerk Kürt yönetiminin kendi ordusu, kendi anayasası, kendi başbakanı, bölgesel başkanı, bakanları var. Petrol konusunda da Bağdat'a bağımlı olmak istemiyorlar.
 
Örneğin Kuzey Irak'ta açılan petrol kuyularından çıkan son petrolün gelirini Bağdat ile paylaşmayacaklarını, kendileri için harcayacaklarını duyurdular.
 
Iraklı Kürtler, bölgeye gelmek isteyen Iraklı Araplara da 'güvenliği' gerekçe göstererek çeşitli zorluklar çıkarıyor.
 
Her Arap istediği gibi, ülkenin geri kalanından çok daha güvenli olan Kuzey Irak'a gidemiyor.
 
Bayrak krizi tırmanıyor

Irak'taki bayrak kavgası, geçtiğimiz cuma günü Barzani'nin Kürt bölgesindeki resmi kurumlarda, Irak bayrağının kullanılmasını yasaklamasıyla başlamıştı.
 
Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinin Başkanı Mesut Barzani, yayımladığı genelgeyle özerk Kürt yönetiminin tüm resmi kurumlarındaki Irak bayraklarının indirilmesi ve sadece Kürt bayraklarının kullanılması emrini vermişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39