Irak'ta belirsizlik Kürtlerin işine yarıyor

Irak'ta Mart ayında yaplan seçimlerin ardından başlayan belirsizlik K. Irak'taki yönetimin egemenlik söylemini artırdı

Irak'ta belirsizlik Kürtlerin işine yarıyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani, partisinin seçim başarısından aldığı cesaretle, Bağdat'ta süren fırtınalı hükümet oluşumu dönemini daha da karmaşık hale getiren egemenlik ve petrol kontrolü için taleplerini yoğunlaştırdı.

Mart ayındaki genel seçimlerin ardından bazı kazanan Sünni adayların diskalifiye edilmesi ve Bağdat'ta oyların yeniden sayımı Kürt lider Mesut Barzani'nin koalisyon kurma çalışmalarına vereceği desteğin önemini artırdı.

Öte yandan, Kürt liderin elindeki kozların artması, Barzani'nin daha açık ifadelerle pozisyonunu dile getirmesine ve tüm Irak'ın istikrarı için ciddi sonuçlar doğuracak gelişmeler konusunda endişelerin artmasına neden oluyor. Özellikle, zayıflamış ulusal hükümet ve güçlü bölgesel kontrolün etkilerinin arttığı Irak'ta, federalist bir devlet taleplerinin yüksek sesle yapılmaya başlanması Kürt bölgesinin sonunda ayrılmaya gideceği korkularını güçlendiriyor.

Barzani, son günlerde yaptığı konuşmalarda ve verdiği demeçlerde, Bağdat'taki herhangi bir koalisyon ortaklığı durumunda tartışmalı Kerkük şehrinin sınırları ile petrol gelirlerinin paylaşımı konularının kendileri için hayati olduğunu öne çıkarıyor.

"BİRLEŞİK IRAK BİR HAYAL"

Son olarak Erbil'de "eskisi gibi devam edecek bir sistemde yer almamız mümkün değil" diyen Barzani, bir yandan da tüm Kürt grupları Bağdat'ta aynı çatı altında toplayarak hükümette etkin olmak için çabalarını artırdı.

Konuşmasında Irak'ta istikrar için tek umudun üçlü federasyon olduğunu savunan Barzani, Kürtlerin kuzeyde, Sünni Araplar ın orta ve batı Irak'ta, Şiilerin ise güneyde kendilerine ait bölgeleri olması gerektiğini iddia etti. Bağdat'ın temel yönetim fonksiyonlarını yerine getiren bir "federal başkent " olacağını öne süren Barzani, bölünmemiş bir Irak'ı "hayal" olarak niteledi.

7 Mart seçimlerinde, Barzani'nin Kürdistan Demokrat Parti'si 57 sandalyeli Kuzey Irak Meclisinde 29 vekillik kazandı. Meclisteki üç sandalyeyi de, partisini destekleyen azınlıkların adayları aldı.

"TARİHİ KÜRT TOPRAKLARI"

Irak'ın başkentinde belirsizlik ve şiddet sürerken, Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin sessiz sedasız oluşturduğu bir Meclis komitesi gözlerden kaçtı. "Tarihi Kürt topraklarının geri kazanılması" adıyla oluşturulan bu komite, Kerkük ve Ninova gibi tartışmalı bölgelerin Kürt bölgesine dahil edilmesi için faaliyete geçirildi. Kürtler bu bölgelerde kısmi oy sayımı yapılması için baskıyı artırarak Sünni Araplar ve diğer grupların etkisini en aza indirmek için çalışıyor. irak-kurtbolgesi.jpg

Barzani, bölgedeki silahlı kuvvetler için toprak talepleri ve ekstra para sağlama konusundaki zorlu müzakere gündeminin hazırlanmasında bizzat yer aldığını da belirtti.

Kürtlerin yeni Irak yönetiminden isteyeceklerinin başında ise, Anayasa'nın 140. maddesinin işletilmesi geliyor. Bu madde, Kerkük dahil kuzeydeki tartışmalı bölgelerin durumunun referanduma götürülmesini öngörüyor.

"Madde 140'ın uygulanmaması Anayasa ve Irak'ın ölümü anlamına gelecektir" diyen Barzani, Kürtlerin seçim yasasına olan muhalefeti geri çekmesinin nedeninin, Başkan Obama'nın Madde 140'ın uygulanması için destek vaadi olduğunu da savundu.
Öte yandan, Bağdat'taki Amerikalı diplomatların, Kerkük gibi tartışmalı bölgelerde referandum baskısında rahatsız olduğu, Kürt liderlere Balkanlar örneğini hatırlattığı belirtiliyor.

ABD ve Birleşmiş Milletler'in, Irak ile daha fazla bütünleşmenin ekonomik faydalarına dikkat çekerek Kürtleri ikna etmeye çalıştıkları vurgulanıyor.

Bağımsız Kürt gazetesi Awane'nin baş editörü Asos Hardi ise, Kürt liderlerin Maliki hükümetine destek vermekten vazgeçerek, Şiiler başta olmak üzere Irak'ın diğer grupları arasındaki bölünmeleri kullanması gerektiğini savunuyor. Hardi'ye göre, Kerkük'ün Kürt bölgesi olması için, "doğru oynanırsa" çok fazla fırsat var.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 13:57
banner53
YORUM EKLE

banner39