banner15

Irak'ta Beş Sünni Öldürüldü

Irak'ta polis kıyafetli kişilerce gözaltına alınan 5 Sünni'nin cesetleri bulundu. Geçtiğimiz günlerde Ramadi'den Bağdat'a gelen Sünniler alıkonulmuştu. Ali Muhsin adlı Iraklı, "Bu hükümet derhal istifa etsin. (Irak Başbakanı) Caferi de görevi bıraksı

Irak'ta Beş Sünni Öldürüldü

Geçtiğimiz günlerde taziye için Ramadi'den Bağdat'a gelen 5 Sünni Iraklı, Irak polisi kıyafeti giymiş kişiler tarafından gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan Sünnilerin cesetlerinin bulunduğu Ramadi'de bugün bir tören düzenlendi. Törende Irak hükümetine ve Şiilere tehditler savruldu. Ölen 5 Sünni için yapılan törene katılanlardan Ali Asım isimli Iraklı, "Ramadi'den 5 arkadaş Bağdat'a taziyeye gitti. Bunlar taziyeden çıkarken İçişleri Bakanlığı polisleri bunları tutuklamış. Sonradan bu kişilerin cesetlerine rastlandı. İşkence görmüşler, başları kesik şekilde çöpe atılmış. Bunun sorumlusu Irak hükümetidir. Bu operasyonlar İran'ın denetiminde oluyor" dedi.
     
Muhammed Abbas isimli Iraklı da hükümetten bu olayı aydınlatmasını beklediklerini belirterek, "Buradan birkaç arkadaş taziyeye gitti. Çıkışta İçişleri Bakanlığı'na ait polisler bunları tutuklamış. Ardından da cesetleri bulundu. İşkence ile öldürülmüşler. Irak hükümetinin bu olayı aydınlatması lazım" diye konuştu. Iraklı Selam Abdullah, "İçişleri Bakanı Solak, İran'dan destek alıyor. Sadece Sünnileri öldürmeye uğraşıyor. Bu iş ne kadar sürecek. Bundan sonra neler yapacağımızı görecekler" derken, Ahmed Vahap, "Bundan sonra 1 Sünni ölürse, yerine 4 Şii öldüreceğiz" şeklinde konuştu. 10 yaşındaki Adnan Uleym de gözyaşları içinde Şiiler için, "Onlara, onların babalarına, aşiretlerine lanet olsun" dedi.
     
Sünnilerin tahrik edilmeye çalışıldığını iddia eden Ali Muhsin adlı Iraklı, "Bu hükümet derhal istifa etsin. (Irak Başbakanı) Caferi de görevi bıraksın. Bu böyle devam ederse otoban yolunu tutacağız ve geçen her Şii'yi öldüreceğiz. Onların bizden isteği budur biliyoruz" ifadelerini kullandı. 9 yaşındaki Ahmet Ali, "Bu işleri Allah kabul etmez. Babalarımızı testerelerle kestiler. Bunların suçu neydi? Tek suçları Sünni olmaları" diye konuştu. Ramadi mezarlığında toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, cenazelerin defnedilmesinin ardından dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48