banner15

Irak'ta Bir Aile Daha Yok Oldu

Irak'taki Amerikan askerlerinin, bu sabah, 3 kişilik bir ailenin de aralarında olduğu toplam 9 kişiyi öldürdüğü bildirildi. Kerbela'da meydana gelen patlamada can kaybı olmadığı belirtildi. Dünya genelinde yapılan Irak işgalini protesto gösterileri

Irak'ta Bir Aile Daha Yok Oldu

Amerikan askerleri Irak’ın Duluiya kentinde bir eve düzenledikleri baskında 3’ü bir aileden olmak üzere 9 Iraklıyı öldürdü. Irak polisi, Duluiya kentinde Amerikan askerlerinin bir eve baskın yaparak, biri erkek, biri kadın ve 13 yaşındaki çocuklarını öldürdüğünü belirtti. Açıklamada, bir Amerikan askeri devriyesinin silahlı kişiler tarafından saldırıya uğradığını bildirdi. Irak polisi, Amerikan askerleri tarafından öldürülenlerden 3’ünün genç olduğu ancak silahlı olup olmadının henüz bilinmediğini belirtti. Öte yandan çıkan çatışmada 6 kişinin yaralandığı ve 7 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Amerikan ordusu ise bu bilgileri incelemekte olduklarını açıkladı. Çıkan çatışmalarda en az 3 evin hasar gördüğü belirtiliyor. Amerikan askerlerinin bildiriler dağıtırken, bildirilerde Sunnileri bir düşman olarak görmedikleri ve Irak ordusu tam olarak hazır olduğu anda Irak’tan geri çekileceklerine dikkat çekildi. Bu arada, Irak'ın çeşitli kentlerinde düzenlenen saldırılarda 17 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

Sammara'da İnsani yardım sıkıntısı
 
Irak'ın kuzeyinde 3 gündür devam eden askeri hareketin bilançosu giderek ağırlaşırken, çıkan çatışmalarda yerleşimcilerin büyük zarar gördüğü bildirildi. Saldırıda zarar gören siviller için bölgeye yardım götüren Irak Kızılay konvoyu, Amerikan güçlerince geri çevrildi. ABD ve Irak askerince ülkenin kuzeyindeki Samarra Kenti'ne düzenlenen geniş çaplı saldırı tüm hızıyla sürerken, olaylarda zarar gören siviller için bölgeye giden Irak Kızılay konvoyu ABD askerlerince geri çevrildi. Bilançosu giderek ağırlaşan askeri harekatın, bölgedeki yerleşimcilere büyük zarar verdiği ifade edildi. Çevre hastanelere çok sayıda ölü ve yaralı naklinin yapıldığı kaydedildi.

ABD güçlerinin yardım için bölgeye geçen Irak Kızılay ekibini hangi gerekçeyle geri çevirdiği açıklanmadı. Iraklı siyasiler olaya seyirci kalmakla suçlanıyor. Bu arada, saldırının hedefindeki silahlı misillerin askeri güçlere karşılık vermeyi sürdürdüğü iddia edildi. Güvenlik güçlerince göz altına alınanların sayısı 87'ye yükseldi. Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü, "Savaş kurallarına uyulmadığı" gerekçesiyle Pentagon yönetimini uyardı. Örgüt, Samarra'da savaşan tarafların, sivilleri ve yaralıları koruyan kuralları ihlal ettiğini bildirdi.

Kerbela'da Erbain hazırlığı
   
Bu arada Erbain törenleri için Şiilerin toplandığı Kerbela'da havan topu saldırısı olduğu, ancak can kaybı meydana gelmediği bildirildi. Irak polisinden Rahman Mişari, Kerbela'nın batısında bir garajın yakınına havan topu düştüğünü, saldırının can kaybı olmadan atlatıldığını belirtti. Hz. Hüseyin'in ölümünün kırkıncı günü yıldönümü olan Erbain törenleri, bu yıl 20 Mart'a denk geliyor. Yarın akşamki Erbain törenlerine yaklaşık 2 milyon kişinin katılması bekleniyor. Erbain nedeniyle kutsal kentler Necef ve Kerbela'da mezhep kökenli şiddet olayları olmasından endişe ediliyor. 

"Petrol savaşına hayır"
   
Irak savaşının 3. yılında, çok sayıda ülkede onbinlerce kişi bu savaşı protesto etti. New York'ta toplanan bin kadar gösterici, Irak'taki savaşı kınadı ve bu ülkedeki Amerikan güçlerinin çekilmesini istedi. Gösteriyi düzenleyen ''Birliklerimiz Hemen Çekilsin'' hareketinin üyelerinden Dustin Langley, göstericilere yaptığı konuşmada, ''Irak'ta her geçen gün şiddete işgalin yol açtığının daha fazla görülmesi nedeniyle kamuoyu bizimle birlikte'' dedi. Göstericilerin bir asker alma merkezi önünde toplanmasını polis engelledi. ABD'de bu gece, başta New York, Washington, Los Angeles ve San Fransisco kentleri olmaz üzere 400 yerde gösteri düzenlenmesi bekleniyor.
   
İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen gösteriye de onbinlerce kişi katıldı. Göstericilerin, üzerlerinde ''Petrol Savaşına Hayır'' ve ''Irak'taki Savaşı Durdurun'' yazılı pankartlar taşıdıkları ve gösteride geniş güvenlik önlemleri alındığı belirtildi. Gösteri, İtalya'daki solcu partiler ve öğrenci hareketleri tarafından düzenlendi. İtalya'daki ana muhalefet partilerinin, ''Irak'taki terörün kınanmaması nedeniyle'' gösteriye katılmadığı belirtildi. İtalya'da genel seçimlerin 9-10 Nisan'dan yapılacağı ve muhalefet liderlerinin partilerinin böyle bir gösteride yer almasının sandıktan çıkacak sonucu olumsuz etkileyeceği görüşünde oldukları kaydedildi.
   
Londra'da düzenlenen gösteriye polise göre 15 bin, organizatörlere göre ise 80-100 bin kişi katıldı. Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yaklaşık 3 bin kişi, Danimarka askerlerinin Irak'ta görev yapmasını ve ABD'nin Irak'ı işgalini protesto etti. Gösteriyi düzenleyen ''Savaşa Hayır'' adlı örgütün yetkililerinden Gerd Berlev, Danimarka askerlerini Irak'tan çekilmesini sağlamak için hükümete baskı yapmak istediklerini söyledi. Irak savaşı protestosu nedeniyle düzenlenen gösterilere Sydney'de 500, Tokyo'da 2 bin, İsveç'te bin kadar kişi katıldı.
   
Porto Riko'da savaşa karşı analar
   
Porto Riko'da da oğulları Irak'ta ölen anneler ile öğrenci ve politikacıların katıldığı gösterilerde, ''Irak halkının yaşama hakkı var'' yazılı pankartlar dikkat çekti. Gösterilerde siyahlar giyinmiş göstericiler tabut taşıdı. Savaşa karşı Analar grubu sözcüsü Sonya Santiago, kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, ''Iraklılar, Porto Rikolulara ne yaptı'' diye seslendi. Oğlu 3 ay önce Irak'a giden asker anası Nereida Roman ise ABD Başkanı George Bush'un kendilerini aldattığını kaydetti. Roman, oğlunu savaşa gönderebileceğine inanmadığını söyleyerek yoksulluğu suçladı. Amerikan ordusunda 1917'den beri 200 bin Porto Rikolu olduğu tahmin ediliyor. Irak'taki savaştaysa, 3 yılda 49 Porto Rikolu asker öldü.
   
Yunanistan'ın başkenti Atina ve başka kentlerde de yaklaşık 2 bin 500 kişi gösteri düzenledi. Atina'da kent merkezinde toplanan göstericiler, ABD Büyükelçiliği'ne yürüdü. Hollanda'da düzenlenen gösteriye de 2 bin kişi katıldı. Başkent Amsterdam'daki gösteride, ''Elini Irak'tan çek'', İşgali Kes'' ve Terörist Bush'' sloganlar atıldı. İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen gösteride de yaklaşık 3 bin kişi Irak' savaşını protesto etti. 
  
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48