banner15

Irak'ta Bir İşkence Kampı Daha

New York Times, Irak’taki elit bir ABD anti-terör birliğinin Bağdat Havaalanı içindeki bir askeri üste çok gizli hapishane oluşturduğunu yazdı. Gazete, burada Iraklı direnişçilere işkence yapıldığını bildirdi.

Irak'ta Bir İşkence Kampı Daha

Irak’ta Saddam Hüseyin’in eski işkence zindanının bu kez ABD’li askerlerce kullanıldığını bildiren Amerikan New York Times gazetesi, Kamp Nama adlı gizli yerde, birkaç kilometre uzaktaki Ebu Garib’i aratmayacak işkence ve kötü muamelenin uygulandığını kaydetti. Bağdat Havaalanı içindeki Kamp Nama’da işkencenin, Ebu Garib’den önce başladığını ve Nisan 2004’te ebu Garib fotoğraflarının yayımlanmasının ardından da sürdüğünü belirten gazeteye göre, Nama ilk duraktı.

Habere göre kamp, ‘Görev Birliği 6-26’ adı verilen elit bir anti-terör birliğinin denetimineydi ve bu birlik El Kaide lideri Ebu Musab El Zerkavi’yi arıyordu. Burada tutuklular başlarında kukuleta ile dolaştırılıyor, sivil giyimli ve uzun saçlı askerler -Kan Çıkmazsa Sorun Yok- pankartları altında tutukluları dövüyordu. Pankarttaki uyarıya göre askerler, sonradan disiplin ve yargı sorunu olmaması için tutukluların vücutlarını kanatmamaya önem veriyordu.

Diğer ABD’li yetkililer Kamp Nama’daki başıboş ve kuralsız uygulamaları ilk kez Ağustos 2003’te duydular. Hatta durumdan kaygı duyan CIA, elemanlarının bu üste çalışmasını yasakladı. Yine de CIA elemanları ’6-26’ birliğine istihbarat vermeyi sürdürdüler.

Nama’da tam olarak ne olduğunun hiçbir zaman öğrenilemeyeceğini kaydeden gazete, 2004 yazında kampın kapatılıp ’6-26’ birliğinin Bağdat’ın 60 kilometre kuzeyindeki Balad’a taşındığını ve birliğin faaliyetlerinin daha da gizli nitelik aldığını bildirdi. O zamandan beri bazı askerlerin kötü muameleden cezalandırıldığı ancak çok ciddi bir soruşturma yapılmadığı da haberde yer aldı.

New York Times’a göre, ‘Nama’ adı, Afganistan’daki hapishaneler, Guantanamo, Ebu Garib ve dünyadaki gizli CIA işkence merkezlerinin yanına eklendi ve ’6-26’ gibi çok iyi eğitilmiş bir birliğin de işkence yaptığını gösterdi. Nama’nın varlığı ‘Ebu Garib’deki işkencenin istisnai olduğu yolundaki Pentagon iddialarını da geçersiz kılıyor.

Allavi: Irak iç savaşın ortasında

Irak Eski Başbakanı Allavi, ülkesinin bir iç savaşın ortasında olduğunu söyledi. Irak Eski Başbakanı İyad Allavi, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki bir iç savaştayız. Her gün ortalama 50-60 kişiyi kaybediyoruz” dedi. Ülkede yaşanan mezheplerarası çatışmanın başka bir şekilde tanımlanamayacağını savunan Allavi, sorunları hafife almanın hata olacağını söyledi. Hükümet görüşmelerinde uzlaşmanın yakın olduğunu da belirten Allavi, “Fakat kurulacak ulusal birlik hükümeti de ülkenin sorunlarına acil çözüm getirmeyebilir” dedi.

Geçen ay Samarra’da bir Şii türbesine düzenlenen saldırının ardından ülkede Şii ve Sünni gruplar arasında çatışmalar yaşanmış, camilerin de hedef alındığı saldırılarda, yüzlerce Iraklı ölmüştü. ABD ve Irak ordusunun, kentte direnişçilere karşı başlatığı geniş kapsamlı saldırıda, dördüncü gününe girdi. Şu ana kadar 83 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Talabani: İç savaş riski yok

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak'ın bir iç savaşın ortasında olduğunu ifade eden Irak'ın eski Başbakanı İyad Allavi'ye yanıt vererek, ''Irak'ta iç savaş riski bulunmadığını'' söyledi. Talabani, siyasi grupların ulusal hükümetin kurulmasını görüştükleri toplantının ardından yaptığı açıklamada, ''Irak halkı iç savaşı kabul edemez. Zorluklarla karşı karşıyayız, ama Iraklıların ülkelerine bağlılığı böyle bir savaşı engeller'' dedi.

Talabani, ''Irak'ın iç savaştan uzak olduğunu'' vurguladı. Irak'ın eski Başbakanı İyad Allavi, ''ülkesinin bir iç savaşın ortasında bulunduğunu'' söylemişti. BBC'ye konuşan Allavi, ''İngiliz ve Amerikan hükümetlerinin iç savaş bulunduğuna dair iddiaları sürekli reddetmesine rağmen, Irak'ta bugün süregelen şiddeti başka şekilde yorumlamanın imkanı bulunmadığını'' ifade etmişti. 

ABD, Irak’ın muhasebesini yapıyor

Irak savaşının üçüncü yıldönümünde ABD yönetimi ve halkı, savaşın bilançosunu ve gelecek zamanın neler getireceğini düşünüyor. Bush, savaşın haklı nedenlere dayandığı konusunda ısrarını sürdürürken, halktan da fedakarlığa devam etmelerini istedi. ABD, Irak savaşının üçüncü yıldönümünde, onbinlerce Iraklı’nın ve 2300 ABD askerinin yaşamını yitirdiği savaşın muhasebesini yapıyor.

Washington, Irak Savaşı’na 320 milyar dolar harcadı.Türkiye’nin yaklaşık bir yıllık bütçesi kadar olan kayba karşılık, Irak hala iç savaşın kıyısında dolaşıyor, bölünme tehlikesı sürüyor ve siyasi istikrar uzak görünüyor. Bush halka radyodan seslenirken, savaşın haklı olduğunu ve Washıngton’un zorluktan yılmayacağını belirtti ve ABD’lilerden fedakarlığa devam etmelerini istedi. Bush, Iraklı liderlere de en kısa sürede hükümeti kurmaları çağrısında bulundu.

Muhalefetteki Demokrat Parti ise, asker çekme takvimi açıklanmasını istiyor. Bush’un aldığı halk desteği oranı, Irak ve iç skandallardan dolayı yüzde 33’lere kadar düşmüş durumda. Bu ortamda Bush’un Cumhuriyetçi Partisi’nin en büyük korkusu, Irak yüzünden Kasım’da yapılacak kongre seçimlerini kaybetmek.

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48