banner15

Irak'ta çarçur edilen milyonlar

Irak'ta milyonlarca doların çarçur edildiği kaydeden denetçiler, ülkede rüşvet ve yolsuzluğun da alıp başını gittiğini yazdı.

Irak'ta çarçur edilen milyonlar

Bush yönetimi Kongre'den Irak'ın yeniden yapılandırılması için yeni fonlar isterken, Amerikan denetçileri, Irak'ta milyonlarca doların çarçur edildiği kaydediyor.

Denetçiler ayrıca ülkede rüşvet ve yolsuzluğun da alıp başını gittiğini yazıyorlar.

Hazırlanan son raporda verilen örneklerden biri, Bağdat'ta hiç kullanılmayan bir polis eğitim kampı. Kampa olimpik havuz bile yapılmış.

Bu arada yeniden yapılanmaya ayrılan milyarlarca doların ise Irak hükümeti tarafından hala harcanmadığı kaydediliyor.

Raporun zamanlaması da özel bir önem taşıyor. Çünkü Bush yönetimi, Kongre'den şu sıralar, Irak'ın yeniden yapılanmasına harcanmak üzere 1 milyor 200 milyon dolar daha talep ediyor.

Irak'ın yeniden yapılanması konusunda özel denetçi tayın edilen Stuart Bowen tarafından hazırlanan rapor ise, Kongre'ye bu konuda düzenli olarak sunulan çalışmaların sonuncusu.

Bütçe sorunları

579 sayfalık son raporda, Irak'ta güvenlik koşullarının giderek kötüleşmesinin bütün yeniden yapılanma sektörlerindeki çalışmaları sekteye uğrattığı kaydediliyor.

Kapsamlı bulgular arasında Irak'ta yolsuzluğun çok yaygın olduğu ve altyapının korunması için alınan önlemlerin yeterli olmadığı da var.

Müfettişler, Irak hükümetinin yeniden yapılanmaya ayrılan paraların nasıl harcanacağını planlama ve hayata geçirme konusunda ciddi kaygılar duyduklarını da belirtiyorlar.

Raporda bu nedenle 2006 yılında önemli projeler için ayrılan milyarlarca doların hala kullanılmadığı da kaydediliyor.

İsraf ya da yolsuzluk

Raporda harcanmayan paraların dışında, harcanan fonların da nasıl çar çur edildiği ya da kötüye kullanıldığı da aktarılıyor.

Verilen bir örnek Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından DynCorp International adlı bir taşeron firmaya 43 milyon 800 bin dolar ödenerek yaptırılan Bağdat yakınlarında Adnan Sarayı bahçesindeki polis eğitim kampı.

Sonuçta bu kadar masrafla inşa edilen kampın bugüne kadar hiç kullanılmadığı kaydediliyor.

Bu tesiste Irak İçişleri Bakanlığı'nın Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın onayını almaksızın, 4 milyon 200 bin dolarlık misafirhane ve olimpik havuz da yaptırdığı da ekleniyor.

Amerikalı müfettişlerin raporunda verilen bir diğer örnek de Amerikalı yetkililer tarafından zırhlı araç, çelik yelek ve telsizler için harcandığı söylenen 36 milyon 400 bin dolar.

Denetçiler, bu paranın bu malzemeye harcandığının kanıtlanamadığını, çünkü faturaların muğlak olduğunu ve başka belgelerle de desteklenmediğini söylüyorlar.

Amerikan hükümeti tarafından Irak'ın yeniden yapılandırılması için ayrılmış 21 milyar doların tümü için ihaleler dağıtılmış ve paranın yüzde 80'i şu ana kadar harcanmış durumda.

Son ara seçimlerden bu yana Kongre'de çoğunluğu ele geçiren Demokratlar Irak'ın yeniden yapılandırılması için yeni fonlar ayırma önerisinden hoşnut olmadıklarını ifade ediyorlar.

2003 yılından bu yana yeniden yapılandırma için ayrılan fonların kullanımında önemli değişiklikler meydana geldi.

İlk zamanlarda altyapı projeleri için ayrılan fonlar giderek güvenlik ve demokratik yapıların desteklenmesi gibi projelere kanalize edilmeye başlandı.

Irak'ta şu anda elektrik üretimi savaş öncesi düzeyinin altında. Amerikalı denetçiler Irak'ın su ve atık su altyapısı için ayrılan fonların yüzde 50 kesintiye uğradığına dikkat çekiyorlar.

Stuart Bowen başkanlığındaki Irak harcamaları denetimi çalışmaları 2004 yılı Mart ayında başlamıştı. Şu ana kadar yapılan çalışmalar sonucu 78 soruşturma açıldı ve bunlardan 23'ü Amerikan Adalet Bakanlığı'na sevkedildi.

Şu ana kadar Irak'la ilgili yolsuzluk davalarından dört kişi hüküm giydi.

Irak harcamaları denetim dairesi geçen yıl Cumhuriyetçiler tarafından kapatılma tehlikesiyle yüzyüze gelmişti.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35