banner15

Irak'ta Cenazeye Saldırı: 30 Ölü

Irak yine kan revan..Yine üzüntü yine gözyaşı..Bu kez hedef bir cenaze töreni..Bakuba kentindeki cenaze törenini hedef alan saldırıda 30 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Irak'ta Cenazeye Saldırı: 30 Ölü

İSLAM ÖZKAN

Bir intihar eylemcisinin, bomba yüklü aracını, ölen akınlarına ağıtyakan aile üyeleri için kurulmuş bir çadıra sürdüğü ve havaya uçurduğubildirildi. Saldırıda çok sayıda kişi de yaralandı.

Sabahsaatlerinde ise Irak'ın başkenti Bağdat'ın Şiilerin ağırlıkta olduğubir bölgesinde bulunan kalabalık bir pazar yerinde, bomba yüklü araçlagerçekleştirilen saldırıda en az 13 kişi hayatını kaybetti.

Polis,bunun bir intihar saldırısı olmadığını açıkladı. Yol kenarına parkedilmiş bomba yüklü bir aracın, pazarın en kalabalık olduğu dakikalardahavaya uçurulduğu belirtiliyor.

Ölenlerdenbeşinin, pazarda alışveriş yapan kadınlar olduğu öğrenildi. Polisyetkilileri, pazarın hedef alındığına şüphe olmadığına işaret ediyor.

Saldırıda ölenlerin çoğunu siviller oluştururken, hedefin de Şii nüfus olduğu anlaşılıyor.

Dün de İran sınırı yakınlarındaki Hanakin kasabasındaki iki camii bombalı intihar eylemlerine hedef olmuştu.

Cuma namazı sırasında gerçekleşen saldırıda, tamamı Şii 70 kişi hayatını kaybetmişti.

Irak'ta 15 Aralık'ta yapılacak seçimlere kısa bir süre kala, sivillere yönelik eylemler hız kazandı.

Sık sık Şiilerin hedef alındığı bu saldırıların,ülke içinde bir mezhep savaşına neden olmasından endişe duyuluyor. Dünde Cuma namazı sırasında camide namaz kılan Şii Müslümanlara yönelikyapılansaldırılarda 70 kişi hayatını kaybetmişti.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48