Irak'ta dünün bilançosu: 25 CAN

Irak'ta süren olaylarda, dün aralarında 2 üniversite öğretim üyesi ve 7 yaşındaki bir kız çocuğunun bulunduğu yaklaşık 25 kişi öldürüldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta dünün bilançosu: 25 CAN

Irak'ta süren şiddet olaylarında, bugün aralarında 2 üniversite öğretim üyesi ve 7 yaşındaki bir kız çocuğunun bulunduğu yaklaşık 25 kişi öldürülürken, son 1 haftada Bağdat'ta yaşamını yitiren polis sayısının da 40 olduğu açıklandı.

Irak'ta, direnişin yoğun olduğu Ramadi'de dün meydana gelen çatışmalarda, çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi. ABD ordusu, ABD askerlerinin yaşamlarını yitirdiği Ramadi'de, dün 14 direnişçiyi öldürdüklerini bildirdi. Açıklamada, direnişçilerin bulunduğu binaların saldırıda yıkıldığı, ölenler arasında sivil bulunmadığı kaydedildi.

Güvenlik nedeniyle adını açıklamayan bir Irak polisi ve hastane kaynakları ise, Ramadi'de dün öğleden sonra başlayan ve dün öğle saatlerine dek süren çatışmalarda, 12 sivilin öldüğünü, 9 sivilin de yaralandığını söyledi.

Bu arada Irak polisinden Abdülkerim Halaf, Musul'da direnişçilerle polis arasındaki çatışmada iki ateş arasında kalan 7 yaşındaki bir kız çocuğunun öldüğünü açıkladı. Irak'ta ayrıca üniversite öğretim üyelerine yönelik saldırılar da sürüyor.

Bağdat Üniversitesi Psikiyatri Merkezi Başkanı El Harit Abdülhamid'in yanısıra, Musul'un doğusunda da Muhammed Haydar Süleyman adlı bir üniversite öğretim üyesinin öldürüldüğü belirtildi.

Bağdat'ın doğusunda da bir polis yetkilisi ile 2 koruması, sivil giysiler içinde özel bir araçta giderken öldürüldüler. Dün ayrıca Diyala'da açılan ateş sonucu 1 sivil, yola yerleştirilen bombayla da bir polis yaşamını yitirdi. Bağdat'ın Kerrada semtinde de 1 sivil öldü. Felluce'de de dün bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu 3 polis öldürülmüştü.

1 HAFTADA 40 POLİS
Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı ulusal komuta merkezinin direktörü Tümgeneral Abdülkerim Halef, düzenlediği basın toplantısında, son 1 hafta içinde başkentte 40 polisin öldüğünü, 90 polisin de yaralandığını bildirdi. Irak'ta, dünkü saldırılarda toplam 11 ABD askerinin öldüğü açıklanmıştı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?