banner15

Irak'ta eğitimin çöküşü

Irak eğitim sistemi, şiddet olayları nedeniyle çökmek üzere.

Irak'ta eğitimin çöküşü

Irak eğitim sisteminin, ülkedeki şiddet olayları nedeniyle çökmek üzere olduğu bildirildi. Öğretmen ve öğrencilerin güvenli olmayan okul ve üniversitelere gidemedikleri ifade edilirken, birçok okul ile üniversitede eğitmenlerin istifa ettiği ya da ücretsiz izne çıktıkları, ailelerin ise çocuklarının hayatlarından endişe etmeleri nedeniyle okula gitmelerine izin vermedikleri belirtildi. Ülkedeki birçok ilkokul ve lisede sınıflar, şiddetli saldırılar ve çatışmalar nedeniyle kullanılmaz hale geldi ve birçok üniversite hocası da suikastlerin hedefi olmaları nedeniyle ülkeyi terk etti.

Kampüsler milislerin emrinde

Ülkenin güneyindeki Basra ile kuzeyindeki Kerkük ve Musul’daki üniversitelerin kontrolünün milislerin elinde olduğu söylenirken, bu milislerin zaten az sayıda olan kız öğrencilerin kampüse “kapanmadan” girmelerine izin vermedikleri de bildirildi. Bağdat Üniversitesi’nden siyasetbilim profesörü Saad Cevad, “Tüm kesimlerden militanlar, kendi bölgelerindeki üniversitelerin kontrolünü ellerinde bulunduruyorlar. Dersler yapılamıyor, kampüslere kaos hakim” ifadelerini kullandı.
 
Öğretim görevlilerinin, derslerdeki işgal karşıtı konuşmaları ve tavırları nedeniyle ABD destekli Ölüm Mangaları’nın hedefi haline geldiğini ifade eden Cevad, “Birçok arkadaşım bu yüzden ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Ben kalmaya karar verdim, fakat ne kadar katlanabilirim, bilmiyorum” dedi. Yine Bağdat Üniversitesi’nden Vehdi Nedmi ise, “Parası olan aileler, çocuklarını, eğitimini tamamlayabilmesi için yurtdışına gönderiyor. Kızımın da dahil olduğu birçok Iraklı genç, eğitimini komşu ülkelerde tamamlıyor” dedi.
 
Okullar mezbahaya döndü
 
Musul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görevli, ismini vermek istemeyen bir profesör ise, kampüste meydana gelen bir patlama sonucu hayatını kaybeden Hukuk Fakültesi Bölüm Başkanı’nın cenazesinin ardından yaptığı açıklamada, “Irak üniversiteleri mezbahaya döndü. Profesörler ülkeyi terk ediyor ve kalanlarla birlikte öğrenciler de; kapalı yollar, bombalar, suikastleri atlatabilirlerse, sınıflarına gelebiliyorlar. Birçok bölümde eğitim durdu, buna rağmen öğrenciler takdir edilecek bir direniş gösteriyor ve derslere geliyorlar. Biz de sistemi daha basit bir hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.
 
Liselerdeki durumun da, üniversitelerdekinden farklı olmadığını belirten Amariye Lisesi öğretmenleri, “Eğitim sistemi tamamen çöktü. Çocuklar okullara gelemiyor, çünkü yollar kapalı. Gelebilseler bile, aileler çocuklarını okullara göndermiyor, çünkü kaçırılmalarından korkuyorlar” dedi. Zafaraniyeli lise öğrencisi Ala Muhammed, üniversite hayallerini bir başka bahara ertelediğini belirterek, “Bu sene üniversiteye girmek istiyordum. Fakat okulum kapalı ve bizim elimizden bir şey gelmiyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, ya üniversiteye gideceğim ya da evde hapis olacağım” dedi.

Polis-ölüm mangası bağlantısı
 
Irak’taki askeri yetkililer, Ölüm Mangaları’yla işbirliği yaptığı için bir polis biriminin faaliyetlerinin askıya alındığını açıkladı. Yetkililer, 600 civarında polisten oluşan birim mensuplarının yeniden eğitime gönderildiğini söyledi. Amerikalı bir askeri sözcü, polisin, Ölüm Mangası mensuplarının faaliyetlerine izin vererek, onlarla suç ortaklığı yapmış olabileceğini belirtti. Sözcü, Bağdat merkezli birimin, Irak hükümetine tam anlamıyla sadakat göstermediğine dikkat çekti. Irak İçişleri Bakanlığı ise iki polis şefinin geçici olarak görevden men edildiklerini duyurdu. Iraklı Sünni liderler, silahlı kişilerin her gün onlarca kişiyi kaçırıp öldürmelerinden Şii Ölüm Mangaları’nı sorumlu tutuyor.
 
Saldırılarda hızlı artış
 
Bu arada, Irak’ta bomba yüklü araç ve el bombası sayısının rekor sayıya ulaştığı bildirildi. Amerikan ordusunun Irak’taki sözcüsü Tümgeneral William Caldwell, “Bomba yüklü araç ve el bombası sayısının geçen hafta, sene başından bu yana en yüksek sayıya ulaştığını” belirtti. Caldwell, “Bağdat’ta saldırı sayısı son haftalarda hızlı bir biçimde arttı” dedi. Irak’ta 3 ve 4 Ekim tarihlerinde 6 Amerikan askeri öldürülmüştü.
 
Bu arada, Samava kentinde silahlı kişiler, bir eve düzenledikleri baskında, 3 kadın ve bir bebeği öldürdü. Tanıklar ve sağlık görevlileri, vurularak öldürülen kadınlardan ikisinin evin gelinleri, boğazı kesilerek öldürülen 18 aylık bebeğin de bu gelinlerden birinin çocuğu olduğunu söylediler. Kadınların Şii oldukları belirtildi.

Hastaneler ölüm merkezi!
 
Irak’ın başkenti Bağdat’taki hastane ve morgları gezen Amerikan CBS kanalı muhabiri Lara Logan, başkentteki hastane ile morgların birer ölüm merkezi haline geldiğini ve özellikle morglardaki görüntülerin, mezhep çatışmalarının hızla körüklendiğine işaret ettiğini belirtti. Bağdat’taki hastane ile morglara günün her saatinde yaralı ya da ölüler getirildiğini belirten Logan, “Birçok aile, yaralı olan yakınını görmeye ya da ölüsünü almaya gitmeye korkuyor. Çünkü, bu insanlar Şii milisler tarafından öldürülen Sünni Iraklılar ve aileler de yakınlarını alarak hayatlarını tehlikeye atmak istemiyorlar” ifadelerini kullandı.
 
Bağdat’taki birçok hastane ile morgun Şii milislerin kontrolünde olduğunu belirten CBS muhabiri, “Milisler, hastane ile morglarda istediklerini yapabiliyorlar. Sünni hastaları hastanelere almıyorlar, morgları kullanmalarına izin vermiyorlar. Birçok hastane Şii milislerin karargahı haline gelmiş durumda. Sünni hastalar ya kovuluyor ya da öldürülüyor. Bazıları ise rehin tutuluyor ve işkenceye maruz kalıyor” dedi.
 
Şii milislerin ambulansları “silah ve rehine transferi için kullandığını” belirten Logan, Sağlık Bakanı Ali El Şameri’nin yaşananlara göz yumduğunu iddia etti. Bu suçlamaya karşılık Bakan Şameri, “Bugün ve her zaman, soruşturma ekipleri ile gazetecilerin, hastane ile morgları ziyaret etmesine hazırım. Hastane ve morglarda, ancak doktorları, hemşireleri ve diğer görevlileri bulabilirler, Şii milisleri değil” dedi.
 
Filistinliler’e tehdit
 
Diğer yandan El Kuds haber ajansı; Iraklı Şii milislerin, Filistinli mültecileri, ülkeyi önümüzdeki 48 saat içinde terk etmeleri için tehdit ettiklerini ileri sürdü. Filistinli mültecilerin, ülkeyi terk etmemeleri durumunda, “evlerinin yakılacağını ve öldürüleceklerini” ilan eden Şii milislerin, Filistinli mültecilere cumartesi sabahına kadar süre verdikleri bildirildi.
Bağdat’ta Filistinli mültecilerin yaşadığı bölgelerde, Şii milislerin hükümete ait araçları kullanarak, ülkeyi terk etmeleri yönünde anonslar yaptıkları da ifade edildi.
 
Irak’ta, İsrail zulmünden kaçan 20 bin üzerinde Filistinli bulunuyor. Filistinli mültecilerin önceden de, Irak’ın başkenti Bağdat’ı terk etmeleri yönünde tehdit aldıkları ve hatta “etnik temizlik” ile tehdit edildikleri ileri sürülmüştü.
 
 
Kaynak: Evrensel
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48