banner39

Irak'ta el-Cezire rahatsızlığı

El Cezire televizyonun Irak’taki cinayetlere sebebiyet verdiği gerekçesiyle, kanal hakkında önlemler alınması gerektiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta el-Cezire rahatsızlığı

Irak hükümeti, Katar’ın El Cezire televizyonunu "Irak’taki cinayetlerin artmasına katkıda bulunmak" ile suçlayarak, parlamentonun bu televizyon kanalına karşı sert önlemler almasını istedi.

Başbakan Nuri El Maliki’nin basın bürosundan yapılan açıklamada, "El Cezire televizyonunun Irak halkı ve hükümetine karşı düşmanca tavrını sürdürdüğü ve ülkedeki ölüm ve yıkıma katkıda bulunduğu" savunuldu.

Açıklamada, "Bu tavrı kınıyor, parlamentoyu bu kanala karşı ciddi tavır almaya, kanalın Irak halkı ve hükümetine karşı izlediği düşmanca tavrın devamını engellemek için tüm yasal yollara başvurmaya çağırıyoruz" denildi.

El Cezire’nin Irak’taki durum hakkında "gerçeği saptırmaya" yönelik bazı programlar yayınladığı belirtilen açıklamada, bu programlara ilişkin ayrıntı verilmedi.

Açıklamada, Irak’ta iki yıldır büroları kapalı olan Katar televizyonuna karşı ne gibi önlemlere başvurulabileceğine de açıklık getirilmedi.

İyad Allavi’nin başbakanlık yaptığı Eylül 2004’te hükümet, şiddete teşvik ettiği gerekçesiyle El Cezire televizyonunun Bağdat bürosunun bir ay süreyle kapatılmasını istemiş, daha sonra televizyonun Irak’taki yayınları süresiz olarak yasaklanmıştı.

Irak’ta ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin eleştirilerine sık sık maruz kalan televizyon, silahlı grupların görüntülerini ve Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in Aralık 2003’te yakalanmasından önceki mesajlarını yayınlayarak şiddeti teşvik etmekle de suçlanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?