banner39

Irak'ta Gözler Referandum Sonucunda

Iraklılar referandum sonucunu bekliyor. Sonuç daha açıklanmazken ABD yönetimi anayasanın kabul edildiği yolunda iyimser açıklamalar yapıyor. ABD Dışişleri Bakanı Rice, halkoylaması sonucunun muhtemelen 'anayasaya evet' yönünde olacağını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta Gözler Referandum Sonucunda

Irak'ta cumartesi günü düzenlenen anayasa referandumunda sayım çalışması sürerken, Amerikan yönetimi anayasanın kabul edildiği yolunda iyimser açıklamalar yapıyor. İlk tahminlere göre referandumda 15,5 milyon Iraklı seçmenin yüzde 60'ından fazlası oy kullandı.  ABD Başkanı George Bush Irak halkını seçime katılımları dolayısıyla kutladı ve referandumun yapıldığı cumartesi gününün "Irak için çok olumlu bir gün" olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da aldıkları haberlere göre, halkoylaması sonucunun muhtemelen 'anayasaya evet' yönünde olacağını söyledi. Referandumla ilgili ilk göstergelerin bugün netleşmeye başlaması bekleniyor.  Sonucun hafta sonuna doğru netleşeceğini söyleyen Iraklı yetkililer kesin sonuçların 24 Ekim'de açıklanacağını hatırlatıyor. Tüm oy pusulaları sayıldıktan sonra yeniden kontrolden geçirilmek üzere Bağdat'a gönderilecek. Irak hükümeti de sandıktan kesin bir 'evet' çıkmasını umuyor. Ülkede yeni anayasa taslağını Şii Araplar ve Kürtler destekliyor. 
Sünni Arapların çoğuysa, taslağa karşı. Irak'ın 18 eyaletinden üçünde seçmenlerin üçte ikisinin ret oyu kullanması halinde anayasa reddedilmiş olacak. Bu nedenle katılım oranları oylama sırasında dikkatle izleniyordu. Direnişin en yoğun olduğu Felluce'de kayıtlı 206 bin seçmenin 180 bini oy kullandı. Musul ile devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in doğum yeri olan Tıkrit'te de Sünniler oylamaya yoğun ilgi gösterdi. Federal bir Irak öngören anayasa taslağı kabul edilirse, bu anayasa temelinde aralık ayında ilk kez 'geçici' nitelikte olmayan bir hükümet seçilmesi için sandık başına gidilecek. 

Oy kullanılmayan bölgeler oldu

Seçim komisyonu verilerine göre ülke genelindeki 6 bin seçim mahallinin bir kısmında oy kullanılamadı. Iraklı yetkililer, özellikle Sünniler’in yoğun olarak yaşadığı Anbar bölgesinde, direnişçiler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle her üç seçim mahalinden birinin açılamadığını belirtiyor. Irak’ın başka bölgelerinde de usulsüzlükler ile ilgili haberler geliyor. Seçim yasasına göre sonuca itirazların, seçimden sonra üç gün içinde yapılması gerekiyor. Referandumdan “evet“ oyu çıkması ve anayasa taslağının kabul edilmesi durumunda Irak’ta 15 Aralık’ta meclis seçimleri yapılacak ve geçici hükümet belirlenecek.

Uzmanlar “evet“ sonucu bekliyor

Irak uzmanı Alman gazeteci yazar Michael Lüders de Şii ve Kürtler’in yüzde 80’i bulan nüfus çoğunlukları nedeniyle referandumdan çok büyük ihtimalle “evet“ sonucu çıkacağını belirtiyor, ancak bunun sorunların çözüldüğü anlamına gelmediğini vurguluyor. Anayasa taslağının hazırlanmasında ve hemen referanduma sunulmasında dış baskıların belirleyici olduğunu, Iraklılar’ın oylamaya gitmeden önce daha fazla süreye ihtiyaç duyduklarını belirten Lüders, Anayasa taslağının eksik yönlerini şöyle sıralıyor: “Yeni anayasada iki büyük anlaşmazlık noktası var. Biri, Irak’ın İslami bir devlet olup olmayacağı. Burada Anayasa bir orta yol buldu ama uygulaması zor. Buna göre Irak vatandaşları hukuki anlaşmazlıklarda kendileri için dünyevi hukukun mu şeriatın mı uygulanacağına kendileri karar verecek. Ama özellikle Şii dini adamlarından gelen ağır baskı, vatandaşların kendi kararını vermesini imkansız hale getiriyor.“

İç savaş uyarısı

Lüders, ikinci anlaşmazlık konusunun da merkezi yönetimin durumu olduğunu belirtiyor. Yeni anayasa ile merkezi idarenin yetkilerinin bölgelerin lehine kırpıldığına işaret eden Michael Lüders, “Yani, kuzeydeki Kürtler ile güneydeki Şiiler çok fazla özerklik kazanıyorlar, ayrıca bölgelerindeki petrol kaynaklarından da büyük pay alıyorlar. Sünniler’in ise eli boş kalıyor“ diyor. Irak uzmanı gazeteci yazar Lüders, Sünniler ile varılan uzlaşmaya aslında tam olarak bir uzlaşma denemeyeceğini ve kısa sürede ülkenin bir iç savaş ortamına sürüklenebileceğini belirterek şöyle konuşuyor: “Sünniler’e anayasa üzerinde değişiklik tekliflerini formüle edebilecekleri bir komisyon kurulacağı söyleniyor. Ama Aralık’tan, seçimlerden sonra. Ama diğer yandan yeni mecliste de Şiiler ve Kürtler nüfuslarından dolayı çoğunluğu oluşturacaklar. Yani Sünniler değişiklik isteklerini dile getirebilecek, ama bu istekler Şii ve Kürtler’e uymadığı sürece meclisten geri dönecek, yani asıl sorun varolmaya devam edecek.“

 


 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?