Irak'ta herkes sukunet istiyor

Irak'taki, 160 kişinin öldüğü bombalı saldırıların ardından sükunet çağrısı yinelendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta herkes sukunet istiyor

Bugün Irak'ın Başkenti Bağdat'ta Şii Bölgelerden Sadr Mahallesi'ne Düzenlenen ve 160 Kişinin Ölümüne, 257 Kişinin de Yaralanmasına Yol Açan Saldırılardan Sonra Şiiler'den Misilleme Sesleri Yükseldi. Kentte Olağanüstü Hal İlan Edilirken, Siyasi ve Dini Otoritelerden Halka İtidal Çağrıları Yapıldı.

Irak'taki Şiiler'in en yüksek dini lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani, Irak'ın başkenti Bağdat'taki Şii semti Sadr'da düzenlenen ve 160 kişinin öldüğü, 257 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıların ardından sükunet çağrısı yaptı. Ali Sistani'nin temsilcisi, ''Sistani'nin sükunet ve ölçülü davranma çağrısında bulunduğunu ve insanlardan yasadışı hareket etmemelerini istediğini'' bildirdi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki de saldırıyı kınayarak, saldırının ''İslami kardeşlik için büyük bir tehlike olduğunu'' ve ''bu kardeşliğin bozulması için anlaşmazlığa yol açmaya çalışan teröristler tarafından düzenlendiğini'' kaydetti.

''Ayrımların yayılmasının önlenmesi için politikacılara birlik olmaları'' çağrısı yapan Maliki, saldırı kurbanlarına yardım etmek için bir kurul oluşturacaklarını dile getirdi. Bu arada radikal şii lider Mukteda Sadr da, Sadr kentindeki saldırıların babası Muhammed Sadık Sadr'ın 7. ölüm yıldönümüne denk gelmesine dikkati çekti ve yandaşlarına ABD işgalini sona erdirmek için birlik olmaları çağrısında bulundu.

Bir yardımcısının televizyondan okuduğu açıklamasında Sadr, birliğin korunması gerektiğine dikkati çekerek, ''Havza'ya (Necef'teki Şii merkez) sormadan önce birşey yapmayın'' dedi. Bu arada Sadr'ın, adını açıklamayan yardımcılarından biri, kendilerine bağlı milislerin intikam saldırılarına daha fazla engel olamayabilecekleri endişesi duyduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?