banner39

Irak'ta hükümet direnişçilerle görüştü

Irak'ta hükümetin, aralarında Saddam Hüseyin'in eski rejiminden üyelerin de bulunduğu direnişçi gruplarla görüştüğü bildirildi.

Arşiv 17.04.2007, 17:00 18.04.2007, 07:28
Irak'ta hükümet direnişçilerle görüştü

Irak'ta, şiddeti durdurmak amacıyla hazırlanan uzlaşma planı kapsamında, hükümetin, aralarında Saddam Hüseyin'in eski rejiminden üyelerin de bulunduğu direnişçi gruplarla görüştüğü bildirildi.

Başbakan Nuri El Maliki, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetinin temas içinde olduğu grupların isimlerini vermedi, ancak Irak konferansının en erken gelecek ay Mısır'da düzenlenmesi halinde uzlaşma ihtimalinin daha yüksek olacağını söyledi.

Siyasi sürece dahil olmayan gruplarla görüştüklerini belirten Maliki, bu grupların, isimlerinin açıklanmamasını kendilerinden rica ettiklerini kaydetti.Maliki, görüşmelerin sürdüğünü ve bu görüşmelerin ulusal uzlaşmanın bir parçası olduğunu bildirdi.

Maliki, geçen Haziranda, 24 maddeden oluşan bir ulusal uzlaşma programını açıklamıştı. Bu programda terörist faaliyetlere katılmayan direnişçilerin affedilmesi ve Saddam'ın Baas partisinin üst düzey üyelerini görevden alan yasanın değiştirilmesi öngörülüyor.

Irak'ın komşuları ve diğer ülkelerle, Mısır'ın sayfiye kenti Şarm El Şeyh'de 3-4 Mayısta bir konferans düzenlenmesi planlanıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?