banner15

Irak’ta İç Savaş Körükleniyor

Irak’ın Samarra kentinde Şiilerce kutsak sayılan Askariye Türbesine’yönelik bombalı saldırının ardından ülkenin değiş bölgelerinde Sünnilere ait türbe ve camiler hedef alındı. Üç gün yas ilan edilen ülkede iç savaş tehlikesine karşı Şii ve Sünni liderler

Irak’ta İç Savaş Körükleniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak’ın kuzeyindeki Samarra kentinde bu sabah şiddetli bir patlama olduğu, patlamada ülkenin en ünlü türbelerinden Askariye türbesinin büyük hasar gördüğü bildirildi. Polis yetkilisi, patlamanın 12 imamdan 2’sinin mezarının bulunduğu, altın kubbesiyle ünlü Askariye türbesinde meydana geldiğini söyledi. Bunlar 10. ve 11. imamlar olan İmam Ali al-Hadi ile oğlu Hasan el Askeri. Cami ve külliyesi adını Askeri'den alıyor. Şiilerin 12 imamdan sonucusu kabul ettiği Muhammed El Mehdi'nin de burada ortadan kaybolduğuna inanılıyor. Şiiler Mehdi'nin sağ olduğuna ve bir gün döneceğine inanıyor. Amerikan ve Irak güçlerinin türbeyi kuşattığı ve bölgedeki evlerde aramalar yapmaya başladığı belirtildi. Kent sakinleri de patlamada ölen ve yaralanan olmadığını, ancak türbenin geniş çaplı hasar gördüğünü kaydetti. Caminin simgesi olan ve 1905'te yapılan altın kubbe neredeyse tamamen yokolurken, çinilerle süslü ana kapı da büyük hasar gördü.

Sünnilere Ait 60 cami hedef alındı 

Irak'ın Basra kentinde Şii protestocuların, bir Sünni türbesini ateşe verdiği bildirildi. Görgü tanıkları, protestocuların türbeyi ateşe verdiklerini belirtirken, türbede meydana gelen hasar hakkında ayrıntı vermediler. Sünni Irak İslami Partisi de, sahabeden Talha bin Ubeydullah'ın mezarının bulunduğu türbeye saldırı olduğu haberini doğruladı.

Bu arada, Askeriye türbesine düzenlenen bombalı saldırıdan sonra, ülke genelinde Sünnilerin 60 camisii saldırıların hedefi oldu. Görgü tanıkları ve Irak İslam Partisi yetkilileri, Şii göstericilerin Askeriye türbesine düzenlenen saldırıya misilleme olarak Irak'ın genelinde yaklaşık 60 camiye saldırdığını ve yaktığını söyledi. Yetkililer, başkent Bağdat'ta saldırıya uğrayan cami sayısının 50'den fazla olduğunu, camilerden 3'ünün patlayıcılarla tamamen tahrip edildiğini ifade etti. Protesto gösterilerine yol açan Şii türbesine düzenlenen saldırıdan sonra bazı Şii liderler itidal çağrısında bulunurken, başkentte ve Bağdat'ta en az 6 Sünni camiine Şii militanlar tarafından saldırı düzenlendiği haber verildi. Basra'da ayrıca bir Sünni partisinin muhafızlarıyla Şii milisler arasında silahlı çatışma çıktığı kaydedildi. Ülkede Şii ve Sünniler arasında başka çatışmaların çıkmasının engellenmesi için bazı bölgelere güvenlik gücü takviyesi yapıldığı belirtiliyor. Önde gelen Sünni grupların da kınadığı Şii türbesine saldırının mezhep çatışmalarını tırmandırmasından endişe ediliyor.

Öte yandan, Kimliği belirlenemeyen silahlı kişiler, Bağdat'ın doğu kesiminde Sünni bir imamı öldürdü. Şeyh Halil el Duleymi adlı imam, Bağdat'ın Bab eş-Şam mahallesindeki Raşidiye Camii'ne girerken açılan ateş sonucu öldü.

Müslüman Liderlerden Sükûnet Çağrısı

Şii ve Sünni ulema yayınladıkları ortak açıklamalarda Irak haklını sükûnete davet ettiler. Irak Başbakanı İbrahim el Caferi, devlet televizyonundan halka seslenerek ulusal birlik ve beraberliği baltalamaya çalışanlara fırsat verilmemesini istedi. Caferi, saldırı dolayısıyla üç gün ulusal yas ilan etti. Caferi Irak televizyonundan canlı yayınlanan konuşmasında saldırıyı, "bütün Müslümanlara yapılmış bir saldırı olarak" niteledi ve halkı "İslami birliği güçlendirmek ve Irak'ın ulusal kardeşliğini korumak için daha fazla dikkat göstermeye" çağırdı. Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak el Rubai, özel birlik üniformaları giyen silahlı kişilerin türbeye girdiğini, türbeyi korumakla görevli polisleri etkisiz hale getirdiğini, bombaları yerleştirdikten sonra kaçtıklarını ve daha sonra bombaların patladığını söyledi. El Rubai, el-Arabiye televizyonuna yaptığı açıklamada, saldırıdan Irak'ı bir iç savaşa sürüklemek isteyen El Kaide ve Ensar El Sünne gibi aşırı grupların sorumlu olduğunu ileri sürdü.

Irak'taki en üst düzey Şii din adamı olan Büyük Ayetullah Ali es-Sistani ise bir hafta yas çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Talabani de saldırının hükümet kurma çalışmalarını sabote etmeye yönelik olduğunu savunarak, dini ve siyasi liderleri mümkün olan en sert şekilde saldırıyı kınamaya çağırdı.

Askariya Türbesi'nin Saldırı Öncesi ve Sonrası Görüntüleri

Sistani Televizyondan Halka Hitap Etti

Irak'ta Şiilerin en büyük dini lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani'nin görüntüleri, uzun bir süreden sonra ilk kez bugün beklenmedik bir şekilde televizyonda yayımlandı. Sistani'nin görüntüleri, bir Şii partinin sahip olduğu el-Fırat televizyonunda yayımlandı. Sistani'nin Necef'teki bürosundan bugün yapılan açıklamada, Şiilerin kutsal mekânlarından Samarra'daki Askeriye türbesine düzenlenen saldırıdan sonra barışçı gösteriler yapılması çağrısında bulunulmuştu. El-Fırat televizyonundaki görüntülerde, Sistani kutsal Necef kentindeki üç en yüksek din adamıyla birlikteyken görülüyor. Görüntülerin sessiz olduğu belirtildi. Sistani en son İngiltere'de geçirdiği bir ameliyattan sonra 2004 sonlarında televizyonda görünmüştü.

Sadr: Irak'tan Elinizi Çekin

Iraklı Şii lider Mukteda El Sadr, Amerikan işgal güçlerine Irak’tan çekilmesi konusunda çağrıda bulunarak, işgalcilerin Irak’ta ’diktatörler’ gibi davranmaya başladığını söyledi. Suriye’nin başkenti Şam’da bir basın toplantısı düzenleyen El Sadr, Irak halkının, Batı’nın komplolarına alet olmaması gerektiğini belirterek, "Batı’nın İslam’a karşı başlattığı savaştan dolayı sabrımız tükendi" dedi. El Sadr, "Suçsuz ve silahsız halkımız İşgalciler tarafından öldürülüyor. İşgalciler ülkemizi terk etmiyor" diyerek, Irak halkının bir iç savaşa veya mezhep çatışmasına alet olmaması gerektiğini söyledi ve Irak’taki tüm İslam güçlerinin milliyetçilikten uzak kalması çağrısında bulundu. İşgal güçlerinin Irak’tan çekilmesi için bir takvim belirlenmesi gerektiğini belirten El Sadr, "İç savaşa veya mezhep çatışmasına alet olmamaya çağırıyoruz. Irak hükümetinin işgal güçlerini Irak’ta bırakmaya hakkı yoktur. Irak Parlamentosu’nun bu konuda oylama yapması gerekiyor" dedi. El Sadr, Irak halkının, Batı ülkelerinin toprak ve halk birliğini hedef alan projelerine de alet olmamasını temenni ettiklerini belirterek, federe sistemin çözüm olmadığını, Irak halkının birliğinin tek seçeneği olduğunu kaydetti. Ayrıca Suriye bugün yaptığı açıklamada, Irak’ta bugün yapılan saldırıları şiddetle kınadıklarını belirterek, bunun Irak’ta ülkenin birliğini hedeflediği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48